İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

DSLR Kamera Nedir? Özellikleri Nelerdir?

DSLR Kamera Nedir? Özellikleri Nelerdir?
DSLR nedir
+ - 0

DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir?

DSLR kamera veya fotoğraf makinesi nedir sorusu, fotoğrafçılığa başlamak isteyenlerin ya da fotoğraf çekmeyi hobi edinenlerin sıklıkla cevap aradığı sorulardan biridir. Baş harflerini Digital Single Lens Reflex açılımından alan DSLR, dijital tek yansımalı kamera anlamına gelmektedir. DSLR kamera, görüntüyü lensten geçirdikten sonra bir aynalı sistem aracılığıyla vizöre aktarmaktadır. Diğer bir tabirle de gözümüzün baktığı küçük ekrana aktardığını söylemek mümkündür. Bu kameralar herkesin daha profesyonel görüntü alabilmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Böylelikle fotoğrafçılığa yeni başlayan kişilerin bile daha kaliteli görüntüler elde etmesine olanak sağlamaktadır.

DSLR Kamera Nasıl Çalışır?

DSLR kamera veya fotoğraf makinesi tasarımı hemen hemen bütün kameralar için benzerdir. Dolayısıyla benzer parçalara sahiptir. Genellikle DSLR kameralarında bulunan parçalar şunlardır:

 • Değiştirilebilir lensler
 • Odaklama ekranı
 • Mekanik bir ayna
 • Yoğunlaştırıcı mercek
 • Pentaprizma
 • Vizör
 • Deklanşör
 • Sensör

DSLR kamera içerisine değiştirilebilir lensten aldığı görüntüyü direkt olarak odaklama ekranına gönderebilmesi için 45 derecelik bir açıyla bir mekanik ayna yerleştirilmiştir. Ayna dışında ışığı iletmesi için de yoğunlaştırıcı mercek ve pentaprizmaya sahiptir. Işığı görebilmek ve odaklama yapabilmek amacıyla da makinenin içine vizör yerleştirilmiştir. Deklanşöre ya da AF düğmesine yarım basılarak odaklama işlemi etkinleştirilmektedir. Görüntü alındığı esnada ayna ok yönünde yukarı yöne hareket etmektedir. Deklanşör aradan kalkarak sensör ışığı işlemektedir. Böylelikle görüntü elde edilmektedir. Kamera da diğer poz için hazırlanmaktadır.

DSLR-nedir-1024x572 DSLR Kamera Nedir? Özellikleri Nelerdir?
DSLR Nedir?

DSLR Kameranın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

DSRL kamera, kullanıcılarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • DSRL kameranın lensinden görünen neyse sensöre yansıyan görüntü de odur.
 • DSRL fotoğraf makineleri değiştirilebilir lense sahiptir.
 • DSRL gövdeler geniş sensörlere sahiptir. Bu sayede kullanıcıların yüksek kaliteli görüntüler elde etmesine olanak sağlamaktadır.
 • DSRL kameralarda gecikme süresi oldukça azdır. Hatta gecikme yaşanmaz diyebilmek mümkündür. Bu özelliğinden dolayı aksiyon içeren ortamlar ve görüntüler için tercih edilmektedir.
 • Yedek kart slotu olan DSRL kameralarda hafıza kartının bozulması durumunda yedekleme ayarı yapıldığı takdirde aynı fotoğraflar yedeklenebilmektedir.
 • Hafıza kartına sahip olmasından ötürü çok sayıda fotoğraf çekebilmek mümkündür.
İlgili:  2022'nin En İyi Aynasız Fotoğraf Makineleri - Tavsiyeleri

DSLR Kameraların Özellikleri Nelerdir?

DSLR fotoğraf makinesi pek çok özelliğe sahiptir. Bu özellikler hemen hemen çoğu DSLR kameraları için ortaktır. DSLR kameraların özellikleri şunlardır:

Değiştirilebilir lens özelliği

DSLR fotoğraf makinesi lensleri değiştirilebilir yapıdadır. Bulunduğunuz ortama göre lens seçimi yapabilirsiniz. Bunun yanında özel lensler ekleyip çıkartabilirsiniz. SRL kameralar değiştirilebilir lens özelliğine sahip olmadığı için DSRL kameralar SRL’lere göre daha fazla tercih edilmektedir.

Geniş sensör özelliği

DSRL kameralar, geniş sensör özelliği ile yüksek çözünürlük elde etmektedir. Bu şekilde daha yüksek kalitede görüntü mümkündür.

HD video özelliği

2008 yılında ilk olarak 720p video çekme özelliği ile sunulan DSRL kameralar, günümüzde daha kaliteli video çekme seçenekleri sunmaktadır.

Toz azaltma özelliği

DSRL kameralar toz azaltma özelliğine sahiptir. Kameranın lens montajının arkasındaki toz kapağı filtresi sayesinde hazneye giren toz önlenmektedir.

Yorum Yap