1. Anasayfa
  2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Hiperfokal Mesafe Nedir? Ne Zaman Kullanılır?

Hiperfokal Mesafe Nedir? Ne Zaman Kullanılır?
Hyperfokal Mesafe (Hyperfocal Distance)
0

Hiperfokal Mesafe veya Hyperfocal Distance ile Sonsuz Netlik

Hiperfokal mesafe nedir sorusu fotoğrafçılar ya da fotoğrafla ilgilenmeyi düşünen kişiler tarafından bilinmesi gereken konulardan biridir. Orijinal adı Hyperfocal Distance olan Hiperfokal mesafe, özellikle manzara fotoğrafçıları için oldukça önemlidir. Fotoğrafta sonsuz netlik yapabilen bu kavram ile fotoğraftaki her nesnenin baştan sona net çıkması için bu mesafenin bilinmesi ve hesaplanması gereklidir. Herhangi bir fotoğrafta netleme mesafesi belli bir oranda alan derinliği sunmaktadır. Bu alan derinliğinin 1/3’lük kısmı netleme düzleminin ön tarafında yer alırken, 2/3’lük kısmı netleme düzleminin arka tarafındadır. Pratik bir kullanım için bu oranlar idealdir. Netleme mesafesinin sonsuz olarak ayarlanmasıyla da belli bir alan elde edilmiş olmaktadır. Sonsuzdan fotoğraf makinesine doğru yaklaşarak netliğin bozulmadığı en yakın nokta da bu durumda hiperfokal mesafe olarak tanımlanmaktadır.

hiperfokal-mesafe Hiperfokal Mesafe Nedir? Ne Zaman Kullanılır?
Hiperfokal Mesafe

Hiperfokal Mesafe Nasıl Hesaplanır?

Bu bölümde hesaplama kısmından bahsedeceğiz. Günümüzde oldukça basit yöntemlerle hiperfokal mesafeyi ayarlamak mümkündür. Akıllı cep telefonlarına indirilecek bir uygulama veya alan derinliği hesaplama web sitelerinden kolaylıkla hiperfokal mesafe hesaplanabilmektedir. IOS kullanıcılarına hiperfokal mesafe hesaplaması için önerilebilecek programlardan birkaçı DOF plus, SetMyCamera ve Hyperfocal programlarıdır. Android kullanıcılarının hiperfokal mesafe hesaplaması için önerilebilecek programlar ise Hyperfokal Pro ve DOF Calculator gibi programlardır. Hiperfokal mesafeyi hesaplamak için formül de kullanılabilmektedir. Ancak bu yöntem zorlayıcı olduğu için genellikle uygulama veya programlar tercih edilmektedir.

hyperfokal-mesafe Hiperfokal Mesafe Nedir? Ne Zaman Kullanılır?

Hiperfokal Mesafe Kullanılarak Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Hiperfokal mesafe kullanılarak fotoğraf çekimi yapmak için izlenecek adımlar şunlardır:

  • Bir lens seçerek işe başlayın.
  • Seçtiğiniz odak uzaklığını not edin ve bir diyafram değeri seçin.
  • Odak uzaklığına ve diyafram değerine karşılık gelen hiperfokal mesafeyi program, uygulamalar veya formül yardımıyla hesaplayın.
  • Hesapladığınız hiperfokal mesafeye göre netlemenizi yapın. Netleme için lensin odaklama ölçeğinden de yararlanabilirsiniz.
  • İstediğiniz netliği yakaladığınızda fotoğrafı çekin.
  • Çektiğiniz fotoğrafta hiperfokal mesafenin yarısından sonsuza kadar her şeyin keskin olduğunu göreceksiniz. Böylelikle fotoğrafta net olmayan neredeyse hiçbir bölgenin kalmadığını ve harika fotoğraflar elde edeceğinizi göreceksiniz. Özellikle manzara fotoğraflarında farkı anlayacaksınız. Farklı noktalara netleme yaptığınızda da farklı sonuçlarla karşılaşacaksınız.
İlgili:  Samsung Galaxy S21 5G İnceleme ve Özellikler
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir