İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

iPhone 12 Pro Max ile Apple ProRAW

iPhone 12 Pro Max ile Apple ProRAW
Apple ProRAW Nedir?
+ - 0

Apple ProRAW Nedir?

iPhone 12 Pro Max ile RAW (ham) fotoğraf çekmek sizce nasıl sonuç verir? Özellikle amiral gemisi cihazlardan bahsediyorsak akıllı telefonlarda RAW formatında çekim yapma imkanı çok da garipsenmeyecektir. “Ham” formatta çekim uzun zamandır iPhone kullanıcıları için vardı, ancak yalnızca üçüncü taraf uygulamalar böyle bir imkan veriyordu. Kamera uygulamaları buna destek vermiyordu. İPhone 12 Pro’nun duyurulmasıyla birlikte işler değişmedi, şirket kendi Apple ProRAW formatını tanıttı. 

Aslında Apple ProRAW, klasik RAW formatından pek de farklı değil. Bu, DNG uzantısına sahip aynı dosyadır, ancak içine belirli Apple etiketleri eklenmiştir. Bu etiketler; gürültü azaltma, pozlama telafisi, gece modunda çekim için bilgiler, Smart HDR, Deep Fusion ve daha fazlası hakkında bilgiler içerir. Bu bilgiler size bütün algoritmaların içinde olduğu tam bir fotoğraf sağlar. Dilerseniz, görüntüyü iPhone’unuza aktarabilir ve JPG / HEIF formatında çekim yaparken olduğu gibi fotoğrafı işlemeden kullanabilirsiniz. Ama fotoğrafı işlemeden sonuçtan hala memnun değilseniz aniden mavi rengi turuncuya çevirmeye karar verdiyseniz, daha sonra Apple ProRAW ile diğer RAW dosyalarında olduğu gibi kalite kaybı olmadan bunu yapabilirsiniz. Üstelik belirli parametreleri manuel olarak değiştirerek, yapay zeka kullanılarak elde edilen verileri birleştirebilirsiniz. 

iPhone-12-Pro-Max iPhone 12 Pro Max ile Apple ProRAW
iPhone 12 Pro Max

RAW Nedir?

Bir RAW dosyası, fotoğrafçının işleme aşamasında büyük esneklik kazanmasına ve bunu kendi başına bir JPEG’e dönüştürmesine olanak tanır. Ham format (RAW), sadece beyaz dengesini ve seçici renk üretimini kayıpsız olarak ayarlamayı değil, aynı zamanda görüntü kalitesinde bir bozulmaya yol açmadan resmi daha parlak veya daha koyu yapmayı da mümkün kılar. 

Ancak bununla birlikte, önemli ölçüde artan dosya boyutu elde ediyoruz. Klasik bir RAW dosyasıyla karşılaştırıldığında bile, Apple ProRAW yaklaşık 2 kat daha fazla yer kaplar. JPG ile karşılaştırıldığında ise 6-7 kat daha fazla dosya boyutu demek.

İlgili:  Disney Sony'i mi Satın Alacak?

Lightroom ile ProRAW Düzenleme

Şu an sadece iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerinde izin verilen ProRAW çekim özelliği bizlere ham görüntüler verir. Peki bu ham görüntüleri Adobe Lightroom üzerinde işleyebiliyor muyuz? Cevabımız evet. Gelin sonuçlara bakalım.

ProRAW vs Lightroom İşleme sonuçları

Apple-pro-raw-before iPhone 12 Pro Max ile Apple ProRAW ProRAW-in-lightroom_after iPhone 12 Pro Max ile Apple ProRAW
ProRAW-in-lightroom_after_2 iPhone 12 Pro Max ile Apple ProRAW Apple-pro-raw-before-2 iPhone 12 Pro Max ile Apple ProRAW

Yorum Yap