Focus Peaking Nedir?

sailormoon

Alfa Kullanıcısı
Editör
Katılım
24 Mar 2020
Mesaj Sayısı
37
Beğeni Sayısı
30
Lokasyon
İstanbul
Gövde
Sony A7 M2
Zeiss 55mm f1.8
Özellikle Sony kullanıcılarının bilmesi gereken konular arasında yer alan “Focus Peaking nedir?” sorusu, Sony aynasız gövdeler ile gündeme gelen konular arasında. Focus Peaking’in Türkçe anlamı “odak boyama” veya “odak zirvesi” olarak biliniyor. Bu başlığımızda Focus Peaking ile alakalı ayrıntılara yer veriyoruz.

Focus Peaking, fotoğraf makinenizi el ile odaklamaya başladığınızda devreye giren ve fotoğrafçılara büyük kolaylıklar sağlayan bir teknolojidir. Fotoğrafı odaklamaya başladığınızda görüntüdeki keskin gölgelerin yerini sahte bir renk kaplayarak ön izlemenizi sağlar. Bu sahte rengi dikkat çekici olacak şekilde farklı renkler seçerek kullanabilirsiniz. Sony gövdelerimizde genellikle sarı ve kırmızı renkler tercih ediliyor.

1586419754024.png


Eski dönemlerde Focus Peaking odaklanmayı kolaylaştırmak için video çekimlerinde kullanılmak amacıyla geliştirilmişti. Günümüzde birçok fotoğraf makinesinde bu özellik bulunmaktadır ve telefon kameralarının da özellikleri arasında yer bulmuştur. Özellikle Aynasız Değiştirilebilir Lensli Kameralar Focus Peaking’i desteklemektedir. Örnek Fuji gövdeleri. Ancak Canon DSLR’lerde Focus Peaking özelliği bulunmamaktadır.

Focus Peaking ne işe yarar?

Günümüzde birçok insan odaklamayı genelde otomatik ayarlayarak kullanmayı benimsemiş olsa da; bazı hassas konularda manuel modda odaklama yapmak daha iyi sonuçlar vermektedir. Bu hassas konulardan bazıları; ürün çekimi, makro çekim, portre çekimleridir. Bu hassas çekimlerde Focus Peaking’i aktif ederseniz odaklanan bölgeyi sizin belirlediğiniz renklerde ön izlemenizi sağlar. Bu sayede renklerin işaretlediği bölgelere bakarak en az hatayla odaklama yapabilirsiniz.

Sony Focus Peaking.JPG


Focus Peaking nasıl ayarlanır?

Bir yüzey odaklandığında, yüzeyin keskin kenarları güçlü bir pozlama alanı yaratır. Bu pozlama alanları yüksek kontrastlı alanlar olup bu alanlar, Focus Peaking ile sahte renklere boyanır. Çoğu kamerada bu sahte renkler yeşil, kırmızı, sarı olarak ayarlanabilmektedir ve algılama hassasiyeti de düşük, orta, yüksek olarak ayarlanabilmektedir. Bu ayarlar her makinede farklı olabilir. Ancak Focus Peaking etkinleştirmek için kameranızın menü kısmına gidip odak ayarlarının içine bakmanız yeterli olacaktır. Ayarlama yaparken genellikle çekeceğiniz alanda bulunmayan renkler seçiniz. Bu şekilde daha net odaklamalar yapabilirsiniz ve çekeceğiniz fotoğraftaki renk karmaşasını da önleyebilirsiniz.

Focus Peaking ile canlı görüntü büyütme işlemi birlikte yapılırsa sığ alan derinliği ve odaklanma zorluğu aşılmış olur ve bu sayede daha net fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bazı fotoğraf makinelerinde Focus Peaking kullanılması tavsiye edilmez. Örneğin; sığ bir alan derinliğine sahip olan kamera lensleri Focus Peaking için uygun değildir. Örnek olarak elinizdeki 50mm f1.2 lens olduğunu düşünün ve alan derinliği çok fazla olacağı için yani obje üzerindeki odak alanı çok dar olacağı için bu özellik pek fayda getirmeyecektir.
 

inovatip

Sony Alfa
Forum Üyesi
Katılım
28 Ocak 2020
Mesaj Sayısı
25
Beğeni Sayısı
8
Lokasyon
Ankara
Gövde
Sony A7R III
Gövde 2
Fuji X-T30
Tamron 28-75mm
Sony 85mm f1.8
Fujinon 23mm f2
Canon Makro 100mm L
Çok teşekkürler faydalı bilgiler için
 

Üye silindi 1

Guest
Konuştuğum bazı ustalar bu özelliği açmayın gözle netleyin derler . Zaten Sony aynasız gövdelerimizde 2 x zoom yapabilme imkanımız var . Sanırım daha çok gözüne güvenemeyen veya yeni başlayan amatörler için güzel bir özellik. Bende kapalıdır ki sık sık eski manuel lensleri kullanıyorum . Ama gene de body de böyle bir özelliğin olması çok güzel...
 

esartpv

A7 III
Editör
Katılım
20 Kas 2019
Mesaj Sayısı
201
Beğeni Sayısı
93
Lokasyon
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Sony FE85mm f1.8
Pentax 50mm f1.7
Pentax 28mm f2.8
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Konuştuğum bazı ustalar bu özelliği açmayın gözle netleyin derler . Zaten Sony aynasız gövdelerimizde 2 x zoom yapabilme imkanımız var . Sanırım daha çok gözüne güvenemeyen veya yeni başlayan amatörler için güzel bir özellik. Bende kapalıdır ki sık sık eski manuel lensleri kullanıyorum . Ama gene de body de böyle bir özelliğin olması çok güzel...
Geçen test için manuel lens kullandım focus peaking özelliğini kapatıp test ettim. Bazı durumlarda açmak gerekiyor.

Benim için oluşan özel durumlar

Güneşli havalarda ekrandan bakarak çekim yapmak istediğimde netlik görünmüyor bu yüzden açmak gerekiyor. Vizörden sorun yok ama her zaman vizör kullanmak istemiyorum.

Hızlı çekim yapmak istediğimde de focus peaking açık halde daha hızlı çekim yapabildim. Çünkü kapalı modda bir takıntı gibi odak halkasını 2-3 kez daha fazla çevirme ihtiyacı hissettim daha iyi netlik alabilmek için. Fotoğraf üzerinde renkleri görmek daha hızlı çekim sağlıyor
 

Üye silindi 1

Guest
Bir bakımdan dediğin gibi büyük kolaylık , haklısın. Ama sony eğitimlerinde bile bu özelliğe çok güvenmeyin derler . Ben genelde vizörden çektiğim için zoom yapıp netlemeyi seviyorum , daha iyi bir tarz bana göre . Dediğin gibi 1-2 kere halkayı ileri geri alma hastalığı hepimizde var demek ki :)
Ama dediğin gibi eğer ekrandan bakarak çekim yapıyorsan o zaman bu özelliği kullanmak lazım tabi ...
 
Benzer konular Forum Tarih
sailormoon Doğa / Manzara 2 197

Benzer konular

Üst Alt