1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Samanyolu’nun Devasa 2.2 Gigapiksel Fotoğrafı Çekildi

Samanyolu’nun Devasa 2.2 Gigapiksel Fotoğrafı Çekildi
samanyolu
+ - 0

Samanyolu fotoğraf çekimi için detaylar yazımızda. Başarılı astrofotoğrafçı Bartosz Wojczyński Samanyolu’nun sadece bir gecede yakalayabildiği devasa bir 2.2 gigapiksel fotoğrafını yarattı.

Fotoğrafın yakınlaştırılabilir, tarayıcı içi sürümü ise burada.

Devasa fotoğraf çift teleskop kurulumu ile çekildi: iki Takahashi Epsilon 130D astrograf (odak uzaklığı 430mm, f/3.3) ve iki Nikon D810A kamera, Losmandy G11 üzerine monte edildi.

samanyolu-cekimi Samanyolu'nun Devasa 2.2 Gigapiksel Fotoğrafı Çekildi
Samanyolu Çekimi

Wojczyński verdiği bilgilere göre, “Teleskoplar birbirine göre hafif bir açıyla konumlandırılmış ve bu da gökyüzünün iki ayrı bölgesini aynı anda yakalamaya izin veriyor.” diyor. “Bu ekipmanın toplam maliyeti yaklaşık 25.000 dolar.”

samanyolu-cekimi-2 Samanyolu'nun Devasa 2.2 Gigapiksel Fotoğrafı Çekildi
Samanyolu Çekimi

Çözünürlük ve Fotoğrafın Boyutu

Wojczyński, fotoğrafın tam çözünürlüğünün 53.480.41.010 piksel ve bir sabit diskte 13 gigabayt yer kapladığını söylüyor.

samanyolu-fotograf-cekimi-3 Samanyolu'nun Devasa 2.2 Gigapiksel Fotoğrafı Çekildi
Samanyolu Fotoğraf Çekimi

Aşağıdaki samanyolu fotoğrafı 110 bölmeden (teleskop başına 55) oluşan bir kompozisyondur. Pozlama süresi, ISO 400’de dört dakika.

samanyolu-fotograf-cekimi-4 Samanyolu'nun Devasa 2.2 Gigapiksel Fotoğrafı Çekildi
Samanyolu Fotoğraf Çekimi

Wojczyński, “Dikkat çekici bir şekilde, tüm fotoğraf çekimi 13 Mayıs 2021‘de tek bir gecede 4,5 saatten biraz fazla sürdü,” diyor. “Bu, diğer benzer gigapiksel projelere kıyasla çok kısa ve gece gökyüzünün en parlak bölgesini çekmek için ikili bir sistem kullanıyor olmamla mümkün oldu, bu yüzden son derece uzun pozlamalara gerek yoktu.”

samanyolu-fotograf-cekimi-5 Samanyolu'nun Devasa 2.2 Gigapiksel Fotoğrafı Çekildi
Samanyolu Fotoğraf Çekimi

Aşağıdaki videonun başlığı Wojczyński’nin “Samanyolu Gigapixels”. Andromeda’nın Gigapikselleri, Andromeda Galaxy’nin 1.5 gigapiksel fotoğrafını sergileyen 2015 videosudur.

İlgili:  Sony FE PZ 16-35mm F/4 G lens tanıtıldı

Yorum Yap