1. Anasayfa
  2. Fotoğrafçılık
Trendlerdeki Yazı

Siyah Beyaz Manzara Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu

Siyah Beyaz Manzara Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu
Siyaz Beyaz Manzara Fotoğrafları
0

Siyah beyaz fotoğraf çekmek aslında göründüğü kadar basit değil. Kesinlikle manzara fotoğrafçılığının en zor alanlarından biridir. Her fotoğraf siyah beyaz halde iyi görünmeyebilir.
Çekilmiş bir kadrajdan renkleri silmek ve bu şekilde daha etkili bir güç yaratmak daha zordur. Bu yüzden bu yazımızda siyah beyaz fotoğraf nasıl çekilir buna değineceğiz.

1. İyi Bir Siyah Beyaz Fotoğraf İçin “Dokular”

siyah-beyaz-fotografcilik Siyah Beyaz Manzara Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu
Siyah Beyaz Manzara Fotoğrafçılığı

Bu kısım aslında biraz soyut fotoğrafçılık ile de ilgili. Kadrajın herhangi bir yerinde düzensizliği sembolize eden bir karmaşa, doku karmaşası yakalayın. Dokular sadece gördüğünüz dağlar ve kayalar değildir. Anlam veremediğiniz, sizi düşündürmeye iten bazı soyut alanlar keşfedin. Bu alanların ve kadrajınızın siyah beyaz fotoğraf haline gelince daha güçlü olması gerektiğini unutmayın.

2. “Kontrast” Kavramını da Unutmayın

siyah-beyaz-fotografcilik-kontrast Siyah Beyaz Manzara Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu
Kontrast İçeren Siyah Beyaz Fotoğraf

Eğer renkler ile bir etki oluşturamazsanız farklı yöntemler deneyin. Bunlardan biri de kontrast. İstediğiniz alanın kontrastını artırmak yerine önemli bir olayı ve o bölgenin kontrastını artırın.

Soldaki ağacın siluetini fark ettiniz mi? Görüntünün öne çıkan özelliklerine bir zıtlık yani kontrast sağlıyor. Ayrıca, bulutlardaki çeşitli kontrast da sağ tarafa doğru azalıyor. Ağacın karanlık olduğu bölgelerde bulutlar da aydınlık kalmış. Böylece daha zır bir görüntü yakalanmış.

3. “Işık” ise Siyah Beyaz Fotoğrafın Gereği

siyah-beyaz-fotografcilikta-isik Siyah Beyaz Manzara Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu
Işığın Etkisi

Işık derken aslında bir ters ışık daha çok etki sağlar. Gün içinde ışığın yeri, yönü ve yoğunluğu değişkenlik gösterir. Bu nedenle spesifik bir bölge için gerekli zamanı bekleyin. Bazen iyi ışık alamazsanız ve bu nedenle iyi renk alamazsanız çözüm yolunuz siyah beyaz fotoğraf olabilir.

4. “Kompozisyon”; Olmadığı Kadar Değerli

siyah-beyaz-fotografcilikta-kompozisyon Siyah Beyaz Manzara Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu
Kompozisyon

Renkleri ortadan kaldırdığınızda, siyah beyaz manzaralarla çalışırken kompozisyon çok önemli bir kavram haline geliyor. Bu fotoğraflarda çeşitli kompozisyon teknikleri ile oynanabilir ve kompozisyonlarla son derece yaratıcı olunabilir.

İlgili:  Sony A6000 Kamera İncelemesi ve Özellikleri

Tumling’in bu fotoğrafında, bize şunu anlatıyor: oynayacak rengim yoktu, çok kahverengimsi alanlarla son derece donuk ve griydi. Ancak bulutlar gelmeye başladığında ve ağaç bulutlara girip çıktığında, kompozisyonumu kurdum ve bu mükemmel anı, yol yandan giden bu ağacı yakalamak için bekledim.

5. Şekiller

siyah-beyaz-fotografcilikta-sekiller Siyah Beyaz Manzara Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu
Şekiller oluşturun

Şekil kavramı, siyah beyaz hareketli suyun uzun pozlama ile buluştuğu bu karede anlam kazanmıştır. Su manzaraları ile çalışırken neredeyse her zaman harika şekiller elde edebilirsiniz. Bu da size siyah beyaz fotoğraflarda büyük avantaj sağlamak için kullanılabilir.

Siyah Beyaz Manzara Fotoğrafları

Yazımızın sonunda sizlere siyah beyaz manzara fotoğrafları sunmak istedik. Bahsettiğimiz tüyoları okuduktan sonra ona göre bir değerlendirme yapmak adına işte o siyah beyaz fotoğraflar;

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir