1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Smart TV Nedir? Smart HDR Nedir?

Smart TV Nedir? Smart HDR Nedir?

featured

Smart TV Nedir?

Smart TV nedir sorusu, son yıllarda sıklıkla cevap aranan sorulardan biridir. İlk Smart TV patenti 1990’lı yıllarda alınmış olsa da bu televizyonlar son yıllarda oldukça ulaşılabilir hal gelerek karşımıza çıkmaktadır. Smart TV; LCD, LED ve plazma gibi televizyonların sahip olduğu işletim sistemi sayesinde ekstra özelliklerin kullanılabilmesine olanak sağlayan sistemdir. Yeni nesil teknolojiyle üretilen Smart TV’ler, ülkemizde daha çok akıllı TV olarak bilinmektedir. Bu TV’ler internete bağlanarak uygulamalar aracılığıyla pek çok özelliği geniş ekranlara sunmaktadır. Böylelikle Youtube indirerek müzik dinleyebilir; Netflix indirerek de istediğiniz dizi veya filmi izleyebilirsiniz. Aynı zamanda Smart TV sayesinde televizyonunuzda oyun oynayabilir, sosyal medya hesaplarınıza bağlanabilir ya da bir yayın akışını televizyonunuzun hafızasına kaydedebilirsiniz.

Smart TV Ne İşe Yarar?

İlk Smart TV 1994 yılında yapay zeka teknolojisi ile üretilmiştir. Daha sonrasında birçok farklı özellik eklenerek hizmete sunulmuştur. Smart TV; internete bağlanabilmek, görüntü aktarımı yapabilmek ve izlenme oranlarını hesaplayabilmek için hizmete sunulmuş bir televizyon türüdür. Sadece bu televizyonlarda yer alan tek kişilik oyunlar mevcuttur. Dolayısıyla Smart TV kullanıcıları oyun oynayabilmekte ve sosyal medya hesaplarına girebilmektedir. Aynı zamanda da sosyal medya hesaplarına gelen mesajları cevaplandırabilmektedir. Smart TV’ler hem bilgisayar hem de DVD player olarak kullanılabilmektedir. Tek bir tuşla izlenen filmin altyazısını değiştirebilmek mümkündür.

Smart-TV-nedir-Akilli-TV Smart TV Nedir?  Smart HDR Nedir?
Akıllı TV

Smart HDR – Akıllı HDR Nedir?

Smart HDR yani akıllı HDR nedir sorusu çoğu kişi tarafından araştırılan konulardan biridir. Açılımı High Dynamic Range olan HDR, bir görüntünün en parlak ve en karanlık noktalarını olduğundan daha parlak ya da daha karanlık gösteren bir özelliktir. Bu özellik sayesinde siyahlar daha siyah, beyazlar ise daha beyaz görünmektedir. Smart TV teknolojisi son yıllarda geleneksel televizyon anlayışına çok önemli bir boyut kazandırarak Smart HDR ile karşımıza çıkmaktadır. Pek çok yeni özelliğin eklendiği bu televizyonlardaki yayınların tamamı HDR kalitesindedir. Smart HDR, üst düzey görüntü kalitesi sunmaktadır. Televizyonun parlaklığını, renklerini ve ayrıntılarını bir araya getirmektedir. Daha önce gizlenen karanlık gölgeler ve güneş ışıkları artık tüm netliği ve ayrıntılarıyla görünmektedir.

İlgili:  Sony Vision-S Elektrikli Araba Duyuruldu

HDR Çözünürlük Nedir?

HDR çözünürlük nedir sorusu; HDR özelliği bulunan akıllı cep telefonu, televizyon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin kullanıcıları tarafından sıklıkla araştırılan sorulardan biridir. Yeni nesil bütün akıllı telefonlarda, fotoğraf makinelerinde ve televizyonlarda bulunan HDR, High Dynamic Range ifadesinin kısaltmasıdır. HDR çözünürlük ile daha belirgin bir kontrast elde edilebilmektedir. Dolayısıyla görüntünün en parlak ve en karanlık kısımlarını olduğundan daha koyu ya da olduğundan daha parlak görebilmek mümkündür.

HDR çözünürlüğe sahip televizyonlar, aydınlık ve karanlık kısımların arasındaki farkı sıfırlamayı amaçlamaktadır. Bu televizyonlardaki görüntüler neredeyse gözümüzle gördüğümüzün aynısıdır. Bütün karanlıkta kalan gölgeler, detaylar daha net bir şekilde aktarılmaktadır. Yeni nesil televizyonlarda bulunan HDR çözünürlük özelliği ile beyazlar en beyaz şekilde siyahlar ise en siyah şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Hd-Cozunurluk-Nedir Smart TV Nedir?  Smart HDR Nedir?
HD Çözünürlük Nedir?

HDR Çözünürlüğün Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

HDR çözünürlüğün pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu teknolojiye sahip teknolojik aletlerin görüntüleri daha detaylıdır. Karanlık alanlar burada daha fazla ön plana çıkmaktadır. Daha geniş bir renk skalasına sahiptir. Bin bir renk tonunu kullanıcıların önüne çıkarmaktadır. Böylelikle renkli görüntüler daha detaylı bir şekilde görünmektedir.

HDR çözünürlüğün sağladığı avantajların yanında bilinmesi gereken dezavantajları da bulunmaktadır. HDR çözünürlüğe sahip görüntüler normal görüntülere göre daha fazla yer kaplamaktadır. Bu nedenle hem üretici hem de tüketici için daha maliyetli olmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap