1. Anasayfa
 2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi

Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi
0

Sony A9 II İnceleme ve Özellikler

Sony A9 II inceleme yazımızda sizlere bütün Sony A9 II özellikler ile birlikte sunacağız. Sony Alpha 9 fotoğraf makinesinin ilk versiyonu 2017’de ortaya çıktı ve incelemesini burada yapmıştık. Sony A9 II fotoğraf dünyasında bir dönüm noktası haline geldi – pazara yalnızca iki üreticinin üst düzey SLR kameralarının hakim olduğu bir durum oluştu. Bu, ilk defa isimlerde geçen “9” un birçok yenilikçi özelliği sayesinde mümkün oldu: 20 fps kadar sürekli ve hızlı çekim, elektronik deklanşör modunda ultra hızlı çekim, tamamen yeni bir sensör tasarımı, tamamen sessiz çalışma imkanı, yeni otomatik odaklama özellikleri, yüz ve göz algılama dahil bu özellikler onu ön plana çıkarmaya yetti.

Sony-Alfa-A9-II-1024x683 Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi
Sony Alfa A9 II

Sensör ve Elektronik Perde

Kameranın ikinci versiyonunun sensörü, Sony ILCE-9 ile aynı kalıyor. Çünkü bu sensörde uygulanan teknolojik altyapı, ikinci nesil olan Sony A9 II kameranın yüksek performansını sağlamak için yeterliydi. Tam kare 24 megapiksel sensörün benzersizliği, çok katmanlı yapısında yatmaktadır. Sony A9 II Piksel katmanının hemen altında, dahili bellek ve yüksek hızlı sinyal işleme devresi içeren başka bir mikro devre katmanı bulunur. Diğer kameraların büyük çoğunluğunda, sensörden alınan sinyalin işlenmesi ayrı bir mikro devrede gerçekleşir.

Sony A9 ve A9 II’de kullanılan elektronik devre, elektronik perdenin doğru çalışması kadar sürekli çekim için de önemlidir. Ayrıca titreme ve fotoğraf kalitesi yönünden de bir zaaf yaratmazken böylece elektronik shutter, mekanik olanın neredeyse tamamen yerini alır. Kameranın vizörü veya ekranı karartmadan maksimum hızına 20 fps‘de ulaşırken mekanik bir deklanşör ile maksimum 10 fps çekim hızına ulaşılabilir. Bir önceki nesil olan Sony A9’da ise mekanik deklanşör yalnızca 5 kare / sn hıza çıkabiliyordu.

Sony A9 II özellikler ile devam ederken şunu da belirtelim ki elektronik deklanşör 1/32000 saniyeye kadar perde hızı sağlıyor ve mekanik deklanşör kullanacaksanız bu değer 1/8000 saniyeye kadar çekim yapmanızı sağlıyor. Sony ILCE-9M2’de mekanik perdenin elektronik olana göre yalnızca bir önemli avantajı var – flaşla çekim yapma yeteneği.

Sony-Alfa-A9-II-1 Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi
Sony Alfa A9 II

Sony A9 II Otomatik Odak Özellikleri ve İncelemesi

Sony A9 II otomatik odak sistemini incelediğimizde sistem ışık hassasiyeti -3 ila 20 EV’dir (ISO 100 eşdeğeri ve f / 2.0 lens takılıyken). 693 aşama algılamalı AF noktası ve 425 kontrast algılamalı AF noktasına sahip olan Sony ILCE-9M2 çerçevenin% 93’ünü kaplar. Sürekli açık sensör sayesinde, otomatik odaklama sistemi saniyede 60’a kadar ölçüm yapar.

ILCE-9M2’nin otomatik odaklama sistemi size doğru hızla yaklaşan bir motosikletliyi odakta tutmak için oldukça yeterli seviyededir. Odak alanında bir tanımlama yapmasanız bile, yani “Wide Focus” seçseniz bile nesne tanıma algoritması sayesinde kamera otomatik olarak ve çok hızlı şekilde insanın/objenin yerini belirler ve odaklanır.

Sony-Alfa-A9-II-Ornek-Fotograf Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi
Sony Alfa A9 II Örnek Fotoğraf

Birinci Nesile Göre En Büyük Yenilik Ne?

Yukarıda belirttiğimiz gibi Sony A9 birinci nesilin üzerine gelen en büyük yenilik nesne tanıma algoritması. Bu sayede Sony A9 II mükemmel şekilde obje, hayvan, insan tanımakta ve odak yakalamakta. Zaten spor ve vahşi doğa çekimlerinde de en fazla istenen şey bu. Mesela bir kuş çekeceksiniz ve çok karışık bir dal, ağaç arka planı var. Bu durumda kamera sizin için çok hızlı şekilde kuşu tanır ve odaklanır. Kuşlarda göz af yakalayamasa da obje olarak seçimini doğru şekilde yapar.

Otofokus Ölçümü Geliştirildi

Diğer bir yenilik ise otofokus ölçümü, yüz tanıma ve görüntü işleme hızını artırmak için ikinci versiyonda yeni bir işlemci kullanılmakta. BIONZ X görüntü işlemcisi elbette var ama bunun yanında bir ek işlemci getirilmiş ve adına LSI görüntü işlemcisi deniliyor.

LSI-Bionzx Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi

İşte sizlere Sony ILCE-9M2’nin obje tanıma algoritması ile çektiği bir fotoğraf örneği;

İlgili:  Sony ve Honda Birlikte Araç Üretecek

5 Eksenli Görüntü Sabitleme Sistemi İyileştirildi

Bildiğimiz üzere 5 eksenli görüntü sabitleme Sony tarafında yaratılan en iyi icatlardan biri. Hem fotoğraf çekme hem video çekme konusunda bizlere çok destek sağlıyor. Elimiz titrese bile fotoğrafların daha net çıkmasını sağlıyor ve bulanıklık azaltılmış oluyor. Sony ILCE-9M2’nin 5 eksenli görüntü sabitleme sistemi de bir önceki nesile göre yarım durak daha artırılarak 5.5 durak ayarına getirildi. Yavaş perde hızı ile çekilen fotoğraf örneğimizi sizlere aşağıda sunuyoruz.

1/4 sn perde hızı ile çekim çoğumuz denemeyiz. Ancak bakın elde yapılan bir çekimde aşağıda nasıl sonuç alınmış.

ILCE-9M2 / FE 35 mm F1.8
ISO 800, F4, 1/4 s, 35.0 mm eşdeğeri. RAW İndir

Sony-Alfa-A9-II-Ornek-Fotograf-3 Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi
Sony Alfa A9 II Örnek Fotoğraf

İki SD Kart Yuvası da UHS II Destekliyor

Sony ILCE-9M2’ye gelen en güzel yeniliklerden biri de artık iki adet SD kart yuvası da UHS II destekliyor. UHS II hakkında daha fazla detayı buradaki UHS II Nedir? adlı konumuzdan bakabilirsin. Çok yüksek hızlara çıkmayı sağlayan bu yuvalar tam da bu gövdenin ihtiyacı. Çünkü bir doğada kaçırılmayacak bir ânı diyelim ki seri RAW  olarak çekeceğiz. Bu durumda kart yazma hızı çok yüksek olmalı. İşte bunu da ancak UHS II desteği sağlayabilirdi.

Örnek olarak saniyede 299mb/sn hızlara çıkabilen Sony SF-G Tough kart ile 12sn boyunca seri RAW çekilirse 5.95GB boyutunda veri yazma gerekir. Bunu yazabilmek normal bir flash disk ile 50sn gerekirken Sony A9 II yazma hızı yüksek olduğundan bunu 20sn’de tamamlayabiliyor.

Sony-Alfa-A9-II-Cift-SD-Kart-Yuvasi Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi
Sony Alfa A9 II Çift SD Kart

Sony A9 II OLED Vizör ve Ekran Özellikleri

1.3cm (0.5 inch) Quad-VGA OLED bir vizöre sahip olan Sony A9M2 fotoğraf makinesinin ekran yenileme hızı ise 120fps. Çözünürlük olarak ise 3.6 milyon piksel barındırır. Optik vizörlerden en büyük farkı bütün pozlama ayarlarını, diyaframı, beyaz dengesini deklanşöre basmadan bile hesaplanmış bir görüntüye bakmış olmak. Karşınıza hangi fotoğrafın çekileceğini net olarak görürsünüz. Ancak optik vizörlerde sadece dışarıdaki canlı görüntüyü görürsünüz. Çekeceğiniz fotoğrafı göremezsiniz. Daha fazla ayrıntı için buraya bakabilirsiniz.

Vizör, 1.440.000 nokta çözünürlüğe sahip 3″ eğilebilen dokunmatik ekranla eşleştirilmiştir.

Sony-Alfa-A9-II-2 Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi
Sony Alfa A9 II OLED Ekran

Arayüz Detayları

Gövde üzerinde bulunan LAN bağlantısı da yine yüksek boyutlardaki dosyaların bilgisayara aktarılması konusunda destek sağlıyor. Stüdyo çekimlerinde fotoğrfaların doğrudan bilgisayara aktarılmasına imkan sağlayan bu LAN bağlantısı 1000BASE-T’yi destekler ve FTP bağlantısı ile dosyalarınızı direk bilgisayarınıza aktarır.

Yerleşik Wi-Fi vericisi artık 2.4 GHz ile değil 5 GHz de destekliyor. Desteklenen protokol sürümleri IEEE 802.11a / b / g / n / ac’dir. Kablosuz arayüz ayrıca FTP sunucularına otomatik olarak arka planda dosya aktarımlarına olanak tanır.

Sony-Alfa-A9-II-Arayuz-Detaylari Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi
Sony A9 II Arayüz Görünümü

Gövde üzerinde bulunan Type-C bağlantı noktası, resimlerin bir bilgisayara hızlı aktarımı için USB 3.2 Gen 1 standardını destekler. Ölçümlerimize dayanarak, gerçek görüntü aktarım hızı Sony SF-G64T kart ile 213 MB / sn’ye kadar çıkmaktadır.

sony-a9-ii-type-c-hiz-olcum-sonucu-jpg Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi

Yeni nesil sesli not özelliği sayesinde kamera ile çekim yağtığınız fotoğrafa ilişkin sesli not bırakabilirsiniz. Bu not WAV uzantılı olarak kaydedilir ve maks 60sn kayıt alınabilir. Kullanım alanı olarak röportaj ve haber editörlerine hitap etmektedir. Bu sayede fotoğrafa hızlı bir yorum eklenir ve örneğin TV’ye çıkacak ise video editörüne hazır bir veri gitmiş olmasını sağlar.

Normal mikrofon girişi ve kulaklık çıkışına ek olarak, Sony A9 II, yeni Sony sistem mikrofonlarında bulunan dijital ses arayüzünü destekler.

Sony-Alfa-A9-II-Mikrofon Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi
Sony Alfa A9 II Mikrofon

Ergonomi ve Pil

Sony ILCE-9M2’nin kameranın ilk versiyonuna göre önemli bir iyileştirmesi, fotoğrafçıların isteklerine göre değiştirilen ergonomidir. Kamera daha tutuşlu hale getirildi. Tutuş alanı 14,5 mm’ye kadar artırılmıştır. Bunu aşağıdaki karşılaştırmada rahatlıkla görüyoruz.

Tutuş yerinin yüksekliğinin de arttığını rahatlıkla aşağıda görüyoruz. Örneğin sağ elle tutulan bu tutuş alanı için elinizle tutacağınız daha fazla alana sahipsiniz. Bununla birlikte, tutuş rahatlığı açısından hiç zarar vermeyen hatta daha iyi hale getiren iki NP-FZ100 batarya içeren Sony VG-C4EM pil tutacağı da kullanabilirsiniz. Bu pil takımı, ILCE-9M2’nin ergonomisini profesyonel fotoğrafçılara daha uygun hale getirir, dikey tutuş imkanını artırdığı gibi tutuş yerinin yüksekliğini artırmış olur.

İlgili:  Sisli Havada Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

NP-FZ100 pil

NP-FZ100 pil ile elektronik deklanşör kullanıldığında ve seri çekim ağırlıklı çalışıldığında 4600 çekim yapılabilmiş.

Diğer ergonomik iyileştirmelere baktığımızda, her şeyden önce, daha uzun ve daha dokunsal büyütülmüş tuşlar önümüze çıkıyor. Soğuk hava şartlarında eldiven kullanarak çekim rahatlıkla yapılabilir hale gelmiş oldu. Ek olarak, otomatik netleme alanının seçilmesinden ve menüde gezinmekten sorumlu olan joystick boyutu da artırıldı.

Yeniden Programlanabilir Kontrol Tuşları

Fonksiyon tuşları seti, standart AF-ON ve AEL düğmelerine ek olarak dört programlanabilir düğme olan C1 – C4 ile yapılır. Ama aslında, hemen hemen her düğme kamerada yeniden programlanabilir. Bu, geleneksel olarak Sony kameraların özelliklerinden biridir.

Fn düğmesiyle çağrılan OSD menüsü de aynı şekilde yeniden programlanabilir. Ana menüdeki en popüler işlevlere hızlı erişim için, son sekme (yıldız işaretiyle işaretli olan) fotoğrafçı tarafından yeniden yapılandırılabilir.

Sony-Alfa-A9-II-Tuslar Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi
Sony A9 II Değiştirilebilir Tuşlar

Görüntü Kalitesi ve Fotoğraflar

Sony FE en ağır lensleri bile taşıyabilecek yapıda üretilmiş olan Sony A9 II inceleme yazımızda şimdi görüntü kalitesine bakalım.
Aşağıdaki görsellerde Full JPEG ve RAW örneklerini görebilirsiniz. Düşük ışıkta oldukça net fotoğraflar yakalayan Sony A9 II özellikleri oldukça iyi. En düşük ISO50 sunan bu gövde fotoğraf kalitesi olarak bizleri hiç yanıltmıyor. Daha fazla fotoğrafı Sony A9 II Örnek Fotoğraflar başlığımızda bulabilirsin.

ILCE-9M2 / FE 24-70mm F2.8 GM
ISO 50, F8, 15 s, 24.0 mm. Full JPEG indirRAW indir.

sony-a9-ii-ornek-fotograf-jpg Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi
Sony A9 II İle Çekilmiş Örnek Fotoğraf

ILCE-9M2 / FE 70-200 mm F2.8 GM OSS
ISO 3200, F2.8, 1/2000 saniye, 143.0 mm. Full JPEG İndir.RAW İndir.

sony-a9-ii-ornek-fotograf-jpg Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi
Sony A9 II İle Çekilmiş Örnek Fotoğraf

Peki ISO10000 ve Üzerinde Bizleri Ne Kadar Gren Bekliyor?

Sony A9 II özelliklerine baktığımızda yüksek perde hızlarına çıktığımızda bizlere yüksek ISO değeri gerekiyor. Spor fotoğrafçılığında yüksek perde hızı şart. Bu nedenle şimdi aşağıdaki fotoğraflarda kumlanma testine bakalım.

ILCE-9M2 / FE 70-200 mm F2.8 GM OSS
ISO 10000, F2.8, 1/1600 saniye, 159.0 mm. Full JPEG İndir.RAW İndir.

sony-a9-ii-ornek-fotograf-jpg Sony α9 II Profesyonel Full Frame Fotoğraf Makinesi
Sony A9 II İle Çekilmiş Örnek Fotoğraf

Daha fazla fotoğrafı Sony A9 II Örnek Fotoğraflar başlığımızda bulabilirsin.

Sonuç Olarak Sony A9 II Avantajları

 • 20 fps seri çekim hızı;
 • Tamamen sessiz çekim imkanı (silent shutter);
 • Çok hızlı ve doğru odaklama sistemi
 • Fotoğraf ve video çekerken göz takip;
 • Hayvan gözü otofokus;
 • Gerçek zamanlı izleme;
 • 5.5 adım verimlilikle yerleşik 5 eksenli stabilizasyon sistemi;
 • Düşük ve orta ISO’da çok yüksek ayrıntı;
 • ISO 12800’e kadar düşük gürültü seviyesi;
 • RAW’da geniş dinamik aralık;
 • Daha iyi hale getirilen ergonomi ve tutuş hissi;
 • Toza ve neme dayanıklı metal kasa;
 • Dönebilen standart ekran;
 • Sınırlı dokunmatik ekran;
 • Gövde üzerindeki kontrolleri özelleştirmek için geniş imkanlar;
 • Otomatik netleme alanının joystick ile doğrudan seçilmesi;
 • RAW’da 239 kareye kadar arabelleğe alma;
 • 3,8 megapiksel elektronik vizör;
 • İki UHS-II ile çalışmak;
 • Wi-Fi 5 GHz üzerinden kablosuz kontrol ve görüntü aktarımı özellikleri;
 • 1000BASE-T destekli hızlı LAN arayüzü;
 • FTP ve FTPS ile çalışma yeteneği;
 • Orijinal olmayan optiklerle tam olarak çalışma yeteneği;
 • 4K video çekimi;

Sony A9 II Dezavantajları

 • Mekanik deklanşör seri çekim hızı 10 fps. (Elektronik deklanşör 20 fps)
 • Video modunda, gama profilleri için destek yoktur;
 • Büyük telefoto lenslerde kavrama alanı ile lens arasında boşluk daralıyor ve tutuş zorlaşıyor.
9.5
Sony α9 II

Sony α9 II İnceleme Sonucu

 • Dizayn 9.2
 • Arayüz 9.4
 • Fotoğraf Özellikleri 9.7
 • Video Özellikleri 9
 • Odak Takibi 9.9
 • Odaklama Hızı 9.8
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir