1. Anasayfa
 2. Sony Alfa

Sony RX1R II Dijital Fotoğraf Makinesi İncelemesi

Sony RX1R II Dijital Fotoğraf Makinesi İncelemesi
Sony RX1R II
0

Sony RX1R II (DSC-RX1RM2) Full Frame Sensörle Neler Sunuyor?

Sony RX1R II önceki modellerin aksine tasarım değişikliğine giderek aynasız fotoğraf makinesi modelini hayata geçirmiştir. Sony’nin 14 Ekim 2015 tarihinde çıkarmış olduğu full frame olarak duyurulan sensörüyle beraber oluşturulmuş dijital kompakt fotoğraf makinesidir. Sony’nin yaptığı değişikliklerden birisi daha, sürekli olarak değişken optik düşük geçiş filtresi. Sürekli değişken optik düşük geçiş filtresi; algıladığı sinyalleri belirli bir kesiş frekansından daha da düşük frekansta geçiren, belirlenen frekanstakileri geçiren geri kalanları engelleyen ve daha yüksek frekanslı sinyalleri zayıflatan bir geçiş filtresidir. Bu filtre dünyada bir ilk olarak bu kamerada ortaya konmuş ve büyük rağbet görmüştür. Kameranın genel olarak bir cazibesi olmasına rağmen yapılan incelemeler sonucunda bazı modellerin ışık sızıntısı problemleri olduğu şikayetleri belirlenmiş ve yapılan satışlar çerçevesindeki seri numaraları tespit etmiş, kullanıcılara sınırlı bir süre içerisinde ücretsiz onarım hizmeti de sunmuştur.

Sony-RX1R-II-Kompakt Sony RX1R II Dijital Fotoğraf Makinesi İncelemesi
Sony RX1R II

Temel Özellikler

Kamera kompakt yapıda olup kolaylıkla taşınabilmektedir. Kameranın 49 mm filtre çapı bulunmaktadır. Bu filtre Zeiss Sonnar T * 35mm sabit açı ve maximum diyafram açıklığı f/2 özelliğiyle beraber diğer aynasız makinelerdeki kaliteden aşağı kaldığı söylenemez. Kameranın Clear Image Zoom seçenekleri: 2x, 4x, 6.2x, 8x’e kadar zoom yapma özelliğine sahiptir. Fotoğraf makinemizin bir diğer göz alıcı özelliği de çekilen fotoğraf ve videoları NFC (kablosuz veri aktarım özelliği) ve Wifi özelliğinin bulunmasıdır. Bu iki özellik ile birlikte artık kamera daha modern bir yapıda gelmiştir.

Sony’nin kendisine özgü bir özelliği olan PlayMemories programı ile wifi özelliği bulunan diğer teknolojik aletlerine fotoğraflarınızı, videolarınızı aktarabilirsiniz. Çekilen bu fotoğraflar ve videolar göz alıcı kalitededir.

Sony-RX1R-II-vs-Sony-A6500 Sony RX1R II Dijital Fotoğraf Makinesi İncelemesi
Sony RX1R II vs Sony A6500

Sony RX1R II Video Özellikleri

XAVC S formatında 50 Mbps hızında Full HD 1080p olarak 60 fps, HD 720p olarak ise 120 fps’e kadar kayıt imkânı sunmaktadır. Bunlardan ayrı olarak da kayıt özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler; 1920 x 1080p: 60 fps, 50fps, 30fps, 25fps, 24fps – 1280 x 720p: 120fps-1920 x 1080p: 60fps. Ekstra olarak ta 3.5mm’lik mikrofon girişi bulunan ve büyük ölçüde küçük boyutları bulunan bir makinedir. Makinemizin yerleşik flaş özelliği bulunmamaktadır ama harici flaş desteği ile bu açıklığı kapatmaktadır. Açık arka senkronizasyon, dolgu flaşı, kablosuz kapalı kırmızı, göz azaltma, otomatik yavaş senkronizasyon gibi flaş modları da bulunmaktadır.

İlgili:  Sony A1 Güncelleme Yayınlandı (Ver. 1.01)

Fotoğraf Çekim Özellikleri

Görüntü işlemcisi Bionz X olan fotoğraf makinemizin sensör tipi, Exmor R CMOS ’dur. Kameranın etkin piksel yoğunluğu 42MP olarak sunulmaktadır. Azami çözünürlüğü 7952 x 5304’tür. Bu tüp çözünürlükler ve yoğunluklar ile beraber yüksek kalitede çekimlere ulaşabilirsiniz. Kameranın en düşük ISO 100 ve en yüksek ISO değeri 25600’dür. Otomatik bulutlu gölge gün ışığı floresan sıcaklığı modlarında beyaz dengesi ayarları bulunmaktadır. Kamera sürekli çekim olarak 5 kare/sn. de yapabilmektedir.

Sony-RX1R-vs-Sony-RX1R-II Sony RX1R II Dijital Fotoğraf Makinesi İncelemesi
Sony RX1R vs Sony RX1R II

Ekran boyutu 3,0 inç olarak tasarlanan bu kameranın ekranı hareket edebilmektedir. Lakin dokunmatik ekran özelliği bulunmamaktadır. Elektronik vizör özelliği de bulunmaktadır.

Kamera sabit bir lense sahiptir. Prime (sabit odaklı) objektife de sahiptir. Gövde ile tümleşik bir uyumlu yuvası bulunmaktadır. Filtre çapı da 49mm’dir. Etkin odak mesafesi 35mm genişliğindedir. Diyafram açıklığı f/2.0 genişliğindedir. 9 adet diyafram bıçakları bulunmaktadır. Otomatik odak sistemi bulunmakla beraber manuel odak sistemi de bulunmaktadır. Optik zoom ise bulunmamaktadır.

Kameramızın dahili hafızası bulunmamaktadır ama hafıza kartı desteği ile beraber fotoğraflarınızı ve videolarınızı kaydedebiliyorsunuz. Pil tipi Lİ-lon (Lityum- İyon)’ dur. Pili şarj edilebilmektedir. 1240mAh kapasitesi bulunan pilin ömrü 220 adet fotoğraf ve 110dk. Video çekimi kadardır.

Boyut ve Ağırlık Bilgileri

 • Genişlik: 113mm
 • Yükseklik: 65mm
 • Derinlik: 72mm
 • Ağırlık: 507g
 • Renk seçenekleri: siyah
 • GPS: yok
 • Wifi: var
 • Bluetooth: yok
 • USB: var
 • HDMI: var

8.5
Sony RX1R II

Sony RX1R II İnceleme ve Sonuçlar

 • Ergonomi - Dizayn 9.2
 • Menü Arayüzü 8.6
 • Fotoğraf Özellikleri 9
 • Video Özellikleri 7.5
 • Odak Takibi 7.8
 • Odaklama Hızı 9.1
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir