İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Yeni Teknoloji Xiaomi Sıvı Lens Tasarımı

Yeni Teknoloji Xiaomi Sıvı Lens Tasarımı

Xiaomi Mi Mix Fold Sıvı Lens

Xiaomi Sıvı Lens Tasarımı Nedir?

Son zamanlarda çok sık konuşulan Xiaomi sıvı lens tasarımı hakkında genişçe bir araştırmada bulunduk ve durumu sizlere yazımızda aktarmaya çalıştık. Dönemin uzman teknoloji markalarından biri olan Xiaomi, çeşitli model ve tasarımlarıyla gündemden düşmüyor. Yakın zamanda ortaya çıkan Mix Fold modeli, özellikleri açısından muhteşem bir kullanım sağlıyor. Bu cihazın özellikle katlanabilen bir formda olması diğer cihazlardan onu ayırıyor. Bu katlanabilir özelliğin yanı sıra bir sıvı lens teknolojisine de sahip olması ayrı bir ilgi alanı olmasını sağlıyor.

Sıvı lens teknolojisi nedir? Sorusu bu konuyla birlikte tekrar gündeme geldi. Sıvı lens kavramı aslında çok yeni bir kavram değil. Uzun süredir de sıvı lens üzerine yapılan birçok farklı çalışma bulunuyor. Ancak mobil üzerinde sıvı lens teknolojisini ilk kullanan firma Xiaomi oldu. Bu sayede sıvı lens teknolojisiyle daha sık rastlaşabileceğiz.

Xiaomi-Sivi-Lens-1024x576 Yeni Teknoloji Xiaomi Sıvı Lens Tasarımı
Xiaomi Sıvı Lens

Sıvı Lens Teknolojisinin Faydaları

Sıvı lens ile ilgili diğer merak edilen konu da sıvı lens teknolojisinin faydaları konusudur. Özellikle diğer lenslerden bu lensin farkı ne? Bu gibi sorulara yanıt bulabilmeniz için tüm detayları ortaya dökmeye çalıştık.

Akıllı telefonlarda ilk defa kullanılan sıvı lensin gelecekte çok daha sık kullanılacağı öngörülüyor. Çünkü bu teknolojinin en büyük farklı fiziksel mekanizmayla çalışmasıdır. Bu lensler, nesnelere yaklaşıp uzaklaşırken herhangi bir lens değişimi gerektirmiyor. Nesnelere yaklaşırken cihaz diğer sensörlerden yardım almaya başlıyor. Yani sıvı lens çok fazla uğraştırmadan sorunlarınıza çözüm oluyor. Lens değişimi yapmadan, her işi kendisi yapmaya çalışıyor. Artık sürekli olarak lens değişikliği yapmanıza gerek kalmayacak. Tek cihazda bütün bu özelliklerin buluşması sıvı lens sayesinde olacak.

Birçok özelliği içerisinde barındıran sıvı lens teknolojisini, geleceğin teknolojisi olarak görülüyor. Farklı lensleri kullanmadan kolayca nesnelere yaklaşıp uzaklaşmak çok daha pratik bir yol olarak görülüyor. Bu durumda eski modellerin devri kapanacak gibi gözüküyor.

İlgili:  Sony Bütçe Dostu Telefonu Xperia Ace 2’yi duyurdu!
Xiaomi-Mi-Mix-Fold-Sivi-Lens-1024x658 Yeni Teknoloji Xiaomi Sıvı Lens Tasarımı
Xiaomi Mix Fold

Sıvı Lensin Çalışma Mekanizması

Sıvı lens çalışırken diğer lenslerin aksine odak uzunluğu için elektrik kullanıyor. Elektrik ve su bu teknolojide birleşiyor. Bu sayede çok daha hızlı fotoğraflar çekme imkanına sahip oluyorsunuz. Bu lensler camdan yapılmıştır ve içerisinde su ve yağ bulunur. İnsan gözüne benzemesi için bu şekilde tasarlanan sıvı lensler, kolayca odak uzunlukları arasında geçişler yapabiliyor. Bu sayede bir nesneye yaklaşmak, uzaklaşmak ve odak derinliği bulmak oldukça hızlı ve pratik bir hal alıyor. Bu yüzden birçok marka bu teknolojiyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Yakın zamanda başka şirketlerde de bu lensin kullanımına denk gelebiliriz.

Xiaomi dışında bu teknolojiyi kullanabilen bir firma olmayışı bu alanda Xiaomi markasını yüceltiyor. Yakın zamanda Huawei de bu teknolojiden faydalanan bir seriyi tanıtacağını duyurdu. Gelecek zamanlarda sıvı lens kavramı çeşitli cihazlarda karşımıza gelebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap