Belgesel Fotoğrafçılığında Kullanılan Makine ve Lensler

sailormoon

Alfa Kullanıcısı
Editör
Katılım
24 Mar 2020
Mesaj Sayısı
37
Beğeni Sayısı
30
Lokasyon
İstanbul
Gövde
Sony A7 M2
Zeiss 55mm f1.8
Belgesel Fotoğrafçılığında Kullanılan Makine ve Lensler

Belgesel Fotoğrafçılıkta Kullanılan Lensler

Belgesel fotoğrafçılığı yapabilmek için öncelikli olan gereksinim; teknik bilgidir. Fotoğrafçılığa dair teknik bilgilerin edinilmesi, belgesel fotoğrafçılığında uygulanması gereken pratiklerin gerçekleştirilmesi ve yaratıcılığa sahip olunması bu işteki başarının temel şartlarıdır. Fakat en az bunlar kadar önem taşıyan ve olmazsa olmaz olan bir konu da; sahip olunan makine ve lens kalitesidir. Çünkü kusursuz fotoğrafların ortaya çıkabilmesi için en iyi görüntüleyiciye ihtiyaç duyulmaktadır ve en iyi görüntüleyici ile en iyi belgesel fotoğrafları ortaya konularak tatmin edici çalışmalara imza atılmaktadır.

Belgesel fotoğrafçılığı, anların önem taşıdığı bir fotoğrafçılık alanıdır. Bu nedenle, hangi anda, hangi ekipmanların gerekli olacağı genellikle önceden belirlenememektedir. Bu sebeple, bu alanda ekipman çeşitliliğine gerek duyulmaktadır. İşte belgesel fotoğrafçılığında kullanılan makine ve ekipmanlar…

belgesel-fotografciligi-sonyturk.com

1-Fotoğraf Makinesi

Belgesel fotoğraf alanında başarılı çalışmalara imza atmak için en temel ihtiyaç; profesyonel bir fotoğraf makinesidir. Fotoğraf makinesinin kalitesi ve profesyonelliği, en net görüntülerin elde edilmesinde etkilidir. Bu nedenle belgesel fotoğrafçılığına başlamadan önce; daha doğrusu hobi amacı dışında belgesel fotoğrafçılığı yapmak için önce profesyonel bir fotoğraf makinesi sahibi olunmalıdır.

Belgesel fotoğrafçılığında tercih edilecek olan fotoğraf makinesi ve lens önem taşımaktadır. Burada en etkili unsur; fotoğraf makinesinden de önce lensler olmaktadır. Fakat her lens, her fotoğraf makinesine uyum sağlamadığından dolayı; mükemmel kalitede belgesel fotoğrafları çekilebilmesi için minimum 100 mm odağa sahip lense uyum sağlayabilecek olan fotoğraf makinesi tercih edilmelidir.

2-400mm Lens

Belgesel fotoğraflarındakusursuz netlikte çekilmiş olan fotoğraflara ihtiyaç duyulmaktadır. Fotoğraflara bu kusursuzluğu sağlayacak olan ise; çevre koşulları, teknik bilgi ile birlikte aynı zamanda tercih edilecek olan lenslerdir. Minimum 400 mm odak uzaklığına sahip olan fotoğraf makinesi lensleri, fotoğrafı çekilecek olan nesnenin ya da canlının rahatsız olmasına neden olmadan ve bu nesne ya da canlıya fazla yakınlaşılmasını gerekli kılmadan amacını gerçekleştirecektir. Eğer siz de eşsiz doğamızdaki bir canlıya ait belgesel fotoğraf çekmek istiyorsanız 400 mm odaklı lens satın almanızda yarar bulunmaktadır.

3-100mm – 400mm Lens

Belgesel fotoğrafçılar özel ekipmanlarla titiz bir çalışma yürüten kişilerdir ve belgesel fotoğrafçılık herkesin yapabileceği bir iş değildir çünkü her makine ve her lens ile çekilmiş olanfotoğraf, kayda değer olmayabilmektedir. Bu nedenle, özellikle belgesel fotoğrafçılık alanında isim yapmak için minimum olarak ortalama bir fotoğraf makinesine ve gelişmiş özellikte lense ihtiyaç duyulmaktadır.

100mm ve 400 mm odak aralığında bulunan lensler, belgesel fotoğrafçılığı için yeterli olmaktadır. Bu lensler ile sabit duran ya da hareketli olan nesneler ile birlikte canlıların görüntüleri alınabilmektedir ve bu lenslerin kullanılması sonucunda elde edilen fotoğraflar, kalite olarak ortalamanın üzerinde değerlendirilmektedir. Dolayısı ile belgesel fotoğrafçılığından başarı elde etmek istiyorsanız bu aralıklardaki bir lense ihtiyacınız olacaktır.

4-400mm üzeri Lens

Belgesel fotoğrafçısı olmak sıradan fotoğrafçılık faaliyetlerinde kullanılan, sıradan ekipmanların dışında olan gelişmiş ekipmanların edinilmesi ile mümkündür. Ve bunun için en garantili en kaliteli sonuç yüksek odağa sahip lenslerin kullanılması yolundan geçmektedir. Bu nedenle 400mm odak ve üzerinde olan lensler, en kaliteli sonuca ulaşılmasına; en mükemmel görüntülerin elde edilmesine olanak tanımaktadır. Eğer bütçeniz el veriyorsa ve teknik bilgilerinize güveniyorsanız bu lenslerden edinebilir ve hemen çalışmalara başlayabilirsiniz.

Belgesel fotoğrafçılığından başarı elde etmek için kullanılacak olan fotoğraf makinesinin ve lenslerin büyük önemi bulunmaktadır. Ayrıca belgesel fotoğraf atölyesi gibi yerlerden edinilecek olan bilgi, teknik bilgi zenginliği sağlamakta; ekipman kalitesi birleştiğinde en iyi sonuçlar ortaya çıkmakta ve yüksek satılabilirlik ihtimalinden dolayı yüksek kazançlar elde edilebilmektedir. Bu sebeple, çekim amacına ve çekim unsuruna göre cihazların tercih edilmesi gerekmektedir.
 

Sherocan

Sony Alfa
Forum Üyesi
Katılım
23 May 2020
Mesaj Sayısı
14
Beğeni Sayısı
4
Gövde
A7r3
Sony 24mm f 1.4
Tamron 28-75 f2.8
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Biraz önce natonal geographic wild kanalındaki penguenlerle ilgili belgeselde denk geldiğim lens, canon 50-1000 mm :oops: tr'de zaten göremedim fiyatını, amazonda 73k $ :)
 

esartpv

A7 III
Editör
Katılım
20 Kas 2019
Mesaj Sayısı
201
Beğeni Sayısı
93
Lokasyon
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Sony FE85mm f1.8
Pentax 50mm f1.7
Pentax 28mm f2.8
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Ben de şimdi baktım elde pek taşınabilir bir lense benzemiyor ne üzerinde taşıyorlardı :)

Canon-50-1000mm-lens-640x299.jpg


Canon-50-1000mm-lens-640x310.jpg
 

Benzer konular

Üst Alt