1. Anasayfa
  2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Bahar Aylarında Fotoğraf Çekmek İçin 12 İpucu

Bahar Aylarında Fotoğraf Çekmek İçin 12 İpucu
0

Bahar fotoğrafçılığı denilince bahar aylarında hepimiz çiçek ve böcek fotoğrafı çekmek isteriz. Bu yazıda ise özellikle bahar aylarında ortaya çıkan küçük çiçekler nasıl fotoğraf çekilir bu konudan bahsedeceğiz.

Çekilecek çiçekler küçük olsa da her zaman bir makro lens ihtiyacınız olmaz. Açık diyafram ve yüksek odak uzunluğuna sahip bir lens ile çok rahat çiçek ve böcek fotoğrafı çekebilirsiniz. Örneğin 85 mm f1.8 aslında bir portre lensi gibi görünse de çok güzel çiçek fotoğrafı yakalayabilir.

Bahar geldiğinde fotoğraf nasıl çekilir diye dert etmeyin. Kendi bahçenize geçerek bile çok güzel fotoğraflar çıkartabilirsiniz.

İşte Bahar Fotoğrafçılığı Sırları

Bahar fotoğrafçılığı, baharın gelmesi ile cıvıl cıvıl olan yeşilliklerin ve çiçeklerin çekilmesine odaklanır. Bahar fotoğrafı nasıl çekilir işte detaylar;

1. Çiçek Hizasına Gelin

Çiçek hizasına eğilerek fotoğraf makinenizi çiçeğin hizasında tutun. Veya biraz yukarıdan da çekerek kendinize en uygun açıyı bulun ve güzel bir alan derinliği elde etmek için çiçeğe yakınlaşın.

image-3 Bahar Aylarında Fotoğraf Çekmek İçin 12 İpucu
Bahar, çiçek fotoğrafı

2. Sabah Çiy Düşmesi Anını Deneyin

Çiçeklere çiy damlaları düştüğünde bu size ilkbahar fotoğrafçılığını anımsatır. Aslında bu ‘ıslak görünümü’ elde etmek için kendi su spreyinizi de getirebilirsiniz, ancak küçük çiğ damlalarını daha doğal ve güzel buluyorum.

image-4 Bahar Aylarında Fotoğraf Çekmek İçin 12 İpucu
Çiğ Damlalı Bahar Fotoğrafı

3. Farklı Işıklar, Farklı Ruh Halleri Deneyin

Kendi ruh halinizi fotoğrafa yansıtabilirsiniz. Farklı ışık türleri tamamen farklı bir ruh hali verir. ‘Daha karanlık’ bir ruh haline sahip olmak için akşamları fotoğraf ve daha renkli bir ruh haline sahip olmak için sabahın erken saatlerinde fotoğraf çekmeyi deneyin.

Bu tür fotoğraflar günün herhangi bir saatinde mükemmel bir şekilde yapılabilir. Bulutlu bir gün aslında makro çiçek fotoğrafçılığı için birkaç saat geçirmek için mükemmeldir. Çok güneşli olduğunda, güçlü gölgelerle çalışmak zor olabilir. Gölgeyi bulmaya çalışın (bir ağacın arkasında) veya çiçeğin üzerine koymak için beyaz bir şemsiye getirerek kendi gölgenizi oluşturun!

İlgili:  Acer, 8K Makineler İçin CFexpress Type B hafıza kartlarını tanıttı
image-5 Bahar Aylarında Fotoğraf Çekmek İçin 12 İpucu
Ruh halinizle Bahar fotoğrafı

4. Bir Kompozisyon Üzerinde Çalışmayın

Kompozisyonun son derece hassas olması gerekir. Bir santimetre sola veya sağa kaymak kompozisyonunuzu tamamen değiştirir. Bu nedenle, sadece bir konu ile sayısız kompozisyon alabilirsiniz. Hafifçe hareket etmeye çalışın ve aynı çiçekten her türlü farklı çekimi alın.

Özetle bir çiçek için birçok farklı kompozisyonlar deneyerek kendinizi geliştirin.

5. Esneklik İçin Plan Yapın

Örneğin bir tripot taşımayın. Bu tarz bir bahar fotoğrafçılığında tripot gerekmez. Tripot sizi yavaşlatır ve esnekliğinizi azaltır. Hızlı kompozisyon değiştirmenizi engeller. Düşük ışıkta çekim yapacaksanız o zaman tripodu düşünebilirsiniz.

image-6 Bahar Aylarında Fotoğraf Çekmek İçin 12 İpucu
Bahar Fotoğrafçılığından bir çiçek

6. Geri Çekilin ve Daha Fazlasını Görmeyi Deneyin

Çiçeği boydan görmek için biraz daha uzağa ateş edin. “Büyük” çimler veya diğer büyük çiçekler arasında durduğunu görmek onu küçük gösterir ve duygu katar.

image-7 Bahar Aylarında Fotoğraf Çekmek İçin 12 İpucu
Bahar fotoğrafı

7. Ayrıntılar İçin Biraz Daha Yaklaşım

Temelde çiçeğin bir ‘portresini’ almak için süper yakın çekim deneyebilirsiniz. Ve çiçeğin sadece küçük bir ayrıntısını almak için daha da yakına gelebilirsiniz. Makro lensiniz olmasa da lensinizin minimum odak mesafesine gelerek bunu deneyin.

image-8 Bahar Aylarında Fotoğraf Çekmek İçin 12 İpucu
Makro çiçek fotoğrafı

8. Odak Noktanızı İyi Belirleyin

Bahar fotoğrafı çekimlerinde otomatik odaklama tavsiye ederiz. En yakına geldiğinizde manuel odaklama size fayda sağlar ancak genellikle otomatik odak ihtiyacınızı karşılar. Karmaşık bir çiçek ortamında iseniz spot nokta odaklama da ihtiyaç olabilirken eğer kendinizi geliştirdiyseniz manuel orak o an faydalı olur.

9. Diyaframa Karar Verin

Açık diyafram yani daha küçük f değeri olan lensleri tercih edin. Çekim anında ise diyaframı en düşük değerinde tutun. Genellikle bir çiçeğe odaklanıyorsanız bu durumda f değerini minimuma alın. Çoklu çiçek odaklamak isterseniz de diyaframı kısın yani f değerini artırın.

10. Bokeh için Çiçek Kullanın

Bir çiçeğe odaklanıp diğerlerini odak dışı bırakmak size iyi bir bokeh verir. Karşı tarafa daha iyi bir mesaj iletebilirsiniz. Burada ana nesneniz yine çiçek olmalı. Farklı renk çiçek de olsa bunu deneyin.

İlgili:  Kablosuz Kulaklıkta Zirve - Sony WF-1000XM4
image-9 Bahar Aylarında Fotoğraf Çekmek İçin 12 İpucu
Bahar fotoğrafı çiçeği

11. Arka Planı Değerlendirin

Arka plan çiçeğin kendisinden neredeyse daha önemlidir! Fotoğrafta doğru ışığa ve renge sahip olmak kadrajdan bile daha önemlidir. Genellikle arka planı değiştirmek için küçük bir hareket gerekir. Bu yüzden uygun arka planı bulmak için bu zamanı ayırın. Farklı arka planlar için açınızı değiştirin.

image-10 Bahar Aylarında Fotoğraf Çekmek İçin 12 İpucu
Bokeh ve çiçek fotoğrafı

12. Arka Plana Farklı Işıklar Getirin

İlginç bokeh planları olarak sokak lambalarını veya araba lambalarını kullanın! Çiçekler genellikle yolun hemen yanında bulunabilir. Yaratıcılığınız için bina veya araba ışıklarını kullanabilirsiniz.

image-11 Bahar Aylarında Fotoğraf Çekmek İçin 12 İpucu
Işık, çiçek ve bokeh

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir