1. Anasayfa
  2. Fotoğrafçılık

En İyi Fotoğraf Saat Kaçta Çekilir?

En İyi Fotoğraf Saat Kaçta Çekilir?
Golden hour Altın Saat Nedir
0

En iyi fotoğraf saat kaçta çekilir sorusu ışığın geldiği açı ile ilgili olup önemlidir. Özellikle doğa fotoğrafı, deniz manzarası fotoğrafı, selfieler, dış çekim tercih edilen düğün fotoğraflarında mükemmel sonuçlar elde etmek için en uygun saati bulmak gereklidir. Bu durumda ‘Fotoğraf için uygun saat mi olurmuş.’ diye düşünenleriniz olmuştur. Her saat diliminde fotoğraf çekebilirsiniz. Ancak her ayrı saat fotoğraf üzerinde aynı etkileyiciliği yaratmamaktadır. Bu nedenle fotoğraf için uygun saati bilerek neyi, nasıl çekeceğinizi çok daha kolay planlayabilirsiniz.

Fotoğraf İçin Altın Saat Nedir?

En iyi fotoğrafı çekmek için en önemli zamanlardan biri altın saat zamanıdır. İngilizce ‘golden hour’ olarak tabir edilen bu saat, fotoğraf çekmeye yeni başlayan kişilerin bile çok iyi bildiği bir terimdir. Altın saatin fotoğraf üzerindeki etkilerinin ne kadar ayırt edici olduğu açıkça bilinmektedir. Altın saat, çoğu fotoğrafçıya göre çekim için günün en uygun saatidir. Temel anlamıyla ise altın saat, güneş ışınlarının yatay olarak yumuşak ve loş geldiği zaman dilimidir. Bu zaman dilimi, gün doğumu sonrası 1 saat ile gün batımı öncesi 1 saati kapsamaktadır. Yaklaşık 2 saat ile sınırlı kalan altın saat, sihirli saat tarzı çağırışımlar yapmaktadır.

En-iyi-fotograf-saatleri En İyi Fotoğraf Saat Kaçta Çekilir?
Golden Hour – Altın Saat Nedir?

En İyi Fotoğraf Çekilme Saatleri Kaçtadır?

En iyi fotoğraf çekme saatleri ışığın uygun olduğu saatlerdir. İyi bir fotoğraf elde etmek için en önemli unsur, iyi bir ışıktır. Işığı fotoğrafa uygun hale getirebilmek için ise ışığın kontrol edilebilmesi gereklidir. Dış mekan çekimlerinde ana ışık kaynağı güneştir. Dolayısıyla en iyi fotoğraflar için güneşin daha kontrol edilebilir saatlerinin tercih edilmesi gereklidir. Örneğin; öğlen 12:00-15:00 saatleri arasında güneş tam tepede olduğu için fotoğrafa göre ayarlanamamaktadır. Fotoğrafçı çekeceği nesneyi nereye yönlendirirse yönlendirsin güneş tepede olmaya ve yukarıdan vurmaya devam edecektir. Bu durum da nesnenin ya da kişinin üstüne gölge düşürecektir. Bu gölgeler çoğu zaman nesnenin ya da kişinin simetrisini değiştireceği için kötü fotoğraflar elde edilmesine neden olacaktır. Fotoğrafçılar gölgeyi engellemek için yansıtıcı ya da harici bir ışık kaynağı kullanmak zorunda kalacaklardır. Bu da fotoğrafın daha yapay görünmesine sebebiyet verecektir.

İlgili:  Sony PSP Nedir? Özellikleri ve İncelemesi

Yaz Aylarında En Uygun Fotoğraf Çekme Saati Kaçtır?

Genellikle yaz aylarında en iyi fotoğraf çekilme saati elde etmek için uygun zaman 18:00-21:00 aralığıdır. Dış çekim için en ideal saatler de bu saatlerdir. Bu saatlerde güneş ufuk çizgisine yakınlaşmaktadır. Bu nedenle yatay şekilde yansımakta ve istenildiği gibi kontrol edilebilmektedir. Aynı zamanda da bu saat aralığındaki güneş daha sıcak tonlarda ve kontrollü yansıdığı için fotoğraflar daha iyi çıkmaktadır.

Aynı mantığı sabah saatleri için de düşünebilmek mümkündür. Güneş doğduktan itibaren saat 10:00’a kadar güneş yatay olarak vurmaktadır. Bu saatler de fotoğraf çekimi için idealdir. Akşam saatlerinden farklı olarak bu saatlerde güneş daha parlak ve güçlüdür. Ancak tercih şansınız varsa akşam saatlerini tercih etmenizde fayda vardır. Özetle yaz aylarında en iyi fotoğraflar için akşam saat 18:00-21:00 arası, sabah ise saat 07:00-10:00 arası en uygun saatlerdir.

Kisin-Fotograf-Cekimi En İyi Fotoğraf Saat Kaçta Çekilir?
Kışın Fotoğraf Çekimi

Kış Aylarında En Uygun Fotoğraf Çekilme Saati Kaçtır?

Kış aylarında fotoğraf çekimi gün doğumu, gün batımı, özellikle kar fırtınalarının öncesi ve sonrası normalden çok daha dramatik olabilmektedir. Kışın güneş gündüzleri daha hızlı yükselmekte ve çok daha erken batmaktadır. Bu da manzara fotoğrafçıları için oldukça büyük bir artıdır. Bu nedenle kışın manzara fotoğrafı çekmek çok daha kolaydır. Kış aylarından en iyi fotoğrafı yakalamak için uygun saatler ise akşam 16:00-18:00 arası, sabah saat 08:00-11:00 arasıdır. Bu saat aralıklarında mükemmel fotoğraflar elde edebilmeniz mümkündür. Fotoğrafa yeni başlayanların bile kötü fotoğraf çıkarmalarına imkan yok denilecek kadar azdır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir