1. Anasayfa
  2. Teknoloji

2022’nin En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları

2022’nin En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları
0

Bu yazımızda sizlere 2022 yılında en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulamaları listesini vereceğiz. En iyi ücretsiz fotoğraf editleme uygulamaları günümüzde herkesin ihtiyacı olabilecek bir konudur. Çoğumuz ev ortamında Adobe Photoshop kullanırız. Ancak ücretsiz bir program listesine her zaman ihtiyaç duyabiliriz.

Bu nedenle, kredi kartı numaranıza ihtiyaç duymadan yüksek derecede işlevsellik sunan uygulamalar veriyoruz. Böylece en sağlam düzenleme uygulamalarından temel olanları sizlere sunuyoruz. Otomatik işlevsellik arayan kullanıcılara yönelik uygulamaları da sizlerle buluşturuyoruz.

En iyi fotoğraf düzenleme programları için altı kategori oluşturduk.

  • En İyi Ücretsiz Photoshop Alternatifi: GIMP
  • En İyi Ücretsiz Lightroom Alternatifi: Darktable
  • En İyi Ücretsiz Başlangıç Fotoğraf Düzenleme Uygulaması: PhotoScape X
  • En İyi Ücretsiz Tek Tıklamayla Fotoğraf Editörü: Fotor
  • En İyi Ücretsiz Şablon Düzenleyicisi: Canva
  • Mobil Cihazlar için En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Uygulaması: Snapseed

En İyi Ücretsiz Photoshop Alternatifi: GIMP

GIMP 2022'nin En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları
GIMP (Ücretsiz Photoshop Alternatifi)

En iyi fotoğraf düzenleme programı photoshop alternatifi olarak GIMP (GNU IMAGEMANIPULATION PROGRAM) (GNU Görüntü Düzenleme Yazılımı) kullanılabilir. Her yerde bulunan en iyi düzenleme uygulamalarından biridir. Özellikler paketi etkileyici bir şekilde doludur ve her zaman daha fazlası eklenmektedir.

Katmanlardan, maskelere ve eğrilerden fırçalara, klon damgalarına ve perspektif değişikliklerine kadar hepsi var. GIMP’nin Adobe’nin muadili ile karşılaştırıldığında yapamayacağı pek bir şey yoktur. Daha da iyisi, açık kaynaklı bir editördür. Yani büyük kullanıcı topluluğu GIMP’nin işlevselliğini ve yeteneklerini genişleten geniş bir eklenti dizisi oluşturmuştur. Bu eklentilerden bazıları önceden yüklenmiş olarak gelir. Ancak sözlüğünde ek olarak yükleyebileceğiniz tonlarca daha fazla vardır. Bu yeterli değilse, Photoshop eklentilerini de kullanabilirsiniz!

En İyi Ücretsiz Lightroom Alternatifi: Darktable

darktable 2022'nin En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları
Darktable (Ücretsiz Lightroom Alternatifi)

Darktable Lightroom’un işlevlerini ve deneyimini kopyalayan en iyi programdır. Ayrıca, rahatsız edici kilit açma için ödeme özelliği olmadan ücretsizdir.

İlgili:  Sony FE PZ 16-35mm F/4 G lens tanıtıldı

Lightroom gibi Darktable da tüm fotoğraflarınızı dijital bir pencerede görüntülemenizi sağlar. Ardından her fotoğrafı istediğiniz gibi bozulmadan bir şekilde geliştirmenize ve ayarlamanıza olanak tanır. Öncelikle RAW editörü olarak oluşturulan Darktable, JPEG, TIFF ve çok sayıda başka dosyayla çalışır. Darktable, ham geliştiriciler ve görüntü yönetimi yazılımı arasındaki boşluğu kapatır.

En İyi Ücretsiz Başlangıç Fotoğraf Düzenleme Uygulaması: PhotoScape X

photoscape-x 2022'nin En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları
Photoscape X (Ücretsiz Başlangıç Fotoğraf Düzenleme Uygulaması)

Photoscape X burada bahsedilen programların en az estetiğine sahiptir. Ancak bunun fotoğrafçıların başlaması için biraz daha erişilebilir hale getirdiğini düşünüyorum. Toplu düzenleme, tek fotoğraf düzenleyici gibi görevler üstteki sekmelerde düzenlenir ve ayarlamalar yan tarafa yerleştirilir. Şık olmayabilir, ama işlevseldir.

Photoscape, GIMP veya Darktable’ın en karmaşık düzenleme araçlarından yoksundur. Ancak aynı zamanda delicesine hızlı ve kullanımı kolaydır. EBay veya e-posta için JPEG’leri toplu olarak düzenlemek için kullanılabilir. Çünkü küresel ayarlamaları hızlı bir şekilde uygulanabilir. Ardından çok sayıda tam çözünürlüklü fotoğrafı sadece birkaç saniye içinde küçültebilir.

En İyi Ücretsiz Tek Tıklamayla Fotoğraf Editörü: Fotor

fotor 2022'nin En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları
Fotor (Ücretsiz Fotoğraf Editörü)

Ücretsiz kullanabileceğiniz fotoğraf editleme programlarından biri de Fotor’dur. Öncelikle görüntülerinize bir destek vermek için tek tıklamayla geliştirmeleri yapabilirsiniz. Filtreleri hedefleyen tarayıcı tabanlı bir editördür. Klon pulları veya maskeler gibi daha karmaşık araçlara ihtiyacınız olabilir. Bu sizin için bir program değildir. Ancak bunu bazı temel düzenleme için değerli bir görünüm haline getiren birçok şık filtre ve manuel olarak ayarlanabilir özellik vardır.

Tek tıklamayla filtre uygulamasından ayrı olarak eğrileri ve seviyelerin yanı sıra renk ayarlamalarını bile yapabilirsiniz. Yani, bu tek tıklamadan biraz daha ileri gitmesi gerekenler için burada hala bol miktarda enlem var

En İyi Ücretsiz Şablon Düzenleyicisi: Canva

canva 2022'nin En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları
Canva

Ücretsiz fotoğraf editörlerinden biri de Canva. Aynı zamanda tarayıcı tabanlı bir editördür, ancak daha uzman bir kullanıcıyı hedeflemiştir. Fotoğrafları sunumlara, davetiyelere, kartlara, mektuplara ve düzinelerce başka seçeneğe dönüştürecek bir şey arıyorsanız – işte budur.

İlgili:  Sony Xperia XA1 Ultra Cep Telefonu

250.000’den fazla şablon ve 5 GB bulut depolama alanına sahiptir. Oldukça kapsamlı olan ücretsiz bir sürümün yanı sıra ücretli bir sürüm de vardır. Çoğu kullanıcı için, ücretsiz sürüm, aralarından seçim yapabileceğiniz bol miktarda şablon içerir. Sıradan bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceğinden daha fazla depolama alanı ile fazlasıyla yeterli olacaktır.

Mobil Cihazlar için En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Uygulaması: Snapseed

snapseed-en-iyi-fotograf-duzenleme-programi 2022'nin En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları
Snapseed

Mobilde kullanabileceğiniz ücretsiz fotoğraf düzenleme programı olarak Snapseed işinizi görecektir. Görünürde lightroom alternatifi olarak inşa edilmiş olsa da, Snapseed önemli ölçüde daha karmaşık Adobe programına benzerlik taşımaz. Bu, hem küçük bir ekranda (bilgisayar monitörüne kıyasla) genellikle düzenleme yapan mobil kullanıcılar hem de yeni başlayanlar için inanılmaz derecede iyi bir şeydir. Hala bir öğrenme eğrisi olsa da, muhtemelen şimdiye kadar kullandığım herhangi bir mobil kameradan veya düzenleme uygulamasından daha az dik.

Uygulamayı ilk açtıktan sonra Snapseed size inanılmaz derecede temiz ve trim bir arayüz sunar. Ekranı karıştıran simgeler, çizgiler, sözcükler, harfler veya herhangi bir şey az sayıdadır. Uygulama çok hareket tabanlı bir uygulamadır ve çok hızlı ve basit bir sistem oluşturur: simgelere basarak belirli düzenleme araçlarını veya filtrelerini seçerken, bu noktadaki ayarlamaların çoğu, masaüstü açısından olağandışı olsa da, kaydırma tabanlı kontrollere alışkın olan akıllı telefon kullanıcıları için alışmak için çok az zaman alan kaydırma hareketlerine dayanır.

Snapseed indirmek için; IOS ve Google Play.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir