Pasaport Fotoğrafı Nasıl Çekilir?
 1. Anasayfa
 2. Fotoğrafçılık

Pasaport Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Pasaport fotoğrafı neden önemli

0

Ülkenizin dışına seyahat ederken pasaport neredeyse her zaman bir zorunluluktur ve kimlik belgeleri, bir form doldurma ve başvuru sırasında bir ücret ödemeyle birlikte bir fotoğraf gereklidir. Fotoğraf potansiyel olarak sürecin en zorlu kısmıdır. İyi haber şu ki, kurallara dikkat edildiği sürece pasaport fotoğrafı evde çekilebilir ve basılabilir.

İşte Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde belirtildiği gibi pasaport fotoğraflarının beş temel kuralı:

 1. Son 6 ay içinde çekilmiş renkli bir fotoğraf gönderin.
 2. Yüzünüzün net bir görüntüsünü kullanın. Sosyal medyada yaygın olarak kullanılan filtreleri kullanmayın.
 3. Fotoğrafınızı başka birinin çekmesini sağlayın. Selfie yok.
 4. Fotoğrafınız için gözlüklerinizi çıkarın.
 5. Düz beyaz veya kirli beyaz bir arka plan kullanın.

İşte bu özellikleri barındıran pasaport fotoğrafı ev şartlarında nasıl çekilir buna bakacağız.

image-1 Pasaport Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Pasaport Fotoğrafı Çekmek için Gerekli Ekipmanlar

Elbette bir kameraya ihtiyaç vardır ve modern bir akıllı telefon veya ayrı bir kamera ile pasaport fotoğrafı çekilebilir. Son modeller, yeterli aydınlatma olduğu sürece tipik olarak yeterince iyidir. Sonuç grenli, bulanık veya pikselli olmamalıdır. Bir görüntüleyici herhangi bir pikseli veya yazıcı noktasını görememelidir. Doğal olarak, özel bir kamera daha iyi fotoğraf kalitesi üretebilir ve keskin, iyi pozlanmış bir resim en iyisidir.

Beyaz veya kirli beyaz bir duvar mevcut değilse, büyük bir beyaz kağıt sayfası gerektirebilecek beyaz bir arka plan gereklidir. Bir odada nesneyi aydınlatmak ve gölgelerden kaçınmak için yeterli ışık yoksa, bir tür ek aydınlatmaya ihtiyaç duyulacaktır. Sonuç, önemli olan şeydir ve özel ekipman gerekli değildir.

Pasaport fotoğrafı için ne tür bir arka plan gereklidir?

Mükemmel bir şekilde beyaz bir fon gerekli değildir, ancak beyaz veya kirli beyaz bir duvar veya gölgelerden arındırılmış beyaz bir kağıt zemin kullanmak en iyisidir. Bir kağıt rulosu veya büyük bir poster tahtası sayfası yaygın olarak kullanılan arka planlardır. Kağıt, kıvrımları ve kırışıklıkları önlemek için bir duvara bantlanabilir veya yapıştırılabilir. Arka planın gölgeleri kaldırması için bir ışığa ihtiyaç duyulabilir ve gönderilen kırpılmış resimde başka hiçbir şey görünmemelidir.

İlgili:  Fotoğraf Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Püf Nokta

Köpük destekli bir proje panosu güzel bir çözümdür, çünkü fotoğrafı çekerken alan için sıkışık hissetmeden arka planı dolduracak kadar büyüktür. Bir proje panosu sert olduğundan, bir masa üzerinde dik durabilir.

Pasaport Fotoğrafı Çekerken Flaş Kullanılır mı?

Aydınlatmayı düzenlerken fazladan zaman ayırmak çok önemlidir. Öznenin gölgesi olmamalıdır. Arka plan da gölgelerden arındırılmış olmalıdır. Bu, öznenin oluşturduğu gölgeyi ortadan kaldırmak için arka plan için ayrı bir ışık kullanılmasını gerektirebilir.

Flaş kullanmak, nesnedeki gölgeleri ortadan kaldırmanın kolay bir yoludur, ancak arka planda gölgelere neden olabilir. İyi sonuçlar elde etmek için biraz deneme yanılma gerekebilir ve profesyonel aydınlatma mevcut değilse, bu muhtemelen sürecin en çok zaman alan kısmıdır.

Pasaport Fotoğrafı Çekmek için Teknik İpuçları

İşte kabul edilebilir bir pasaport fotoğrafı çekmek için bazı temel teknik işaretçiler:

image Pasaport Fotoğrafı Nasıl Çekilir?
Pasaport fotoğrafı çekim için ipuçları
 1. Kamera çok yakın olmamalıdır. Nesne ile fotoğraf makinesi arasındaki mesafe çok küçükse, yüz bozulabilir ve kişinin gerçek hayatta nasıl göründüğünden farklı. Bu muhtemelen bir selfie’ye pasaport fotoğrafı olarak izin verilmemesinin nedenlerinden biridir, çünkü selfie’ler genellikle kol uzunluğundan çekilir. İyi bir kural, kameranın en az 4 fit (1,25 m) uzakta olması gerektiğidir.
 2. Portre lensi yardımcı olur. Portre çekimi için uygun bir odak uzaklığı kullanmak (tam karede yaklaşık 85 mm) uygun bir mesafeden doğru kompozisyonu yakalayabileceğiniz için yardımcı olacaktır. Aynı mesafeden geniş açılı bir lens kırpmanızı gerektirir, bu da muhtemelen optimum olmayan görüntü kalitesine yol açarken, daha telefoto lens fotoğrafçının daha uzakta durmasını gerektirir ve bunu yapmak için yeterli alan olmayabilir.
 3. Temel iki ışıklı kurulum iyi çalışır. Yapay aydınlatma kullanacaksanız, ABD hükümeti, konu akşamı gölgelerin her iki tarafında dağınık ışıkla basit bir iki ışıklı kurulum önerir.
 4. Daha küçük bir diyafram açıklığı kullanın. Hızlı bir lensle geniş bir şekilde açık çekim yapmak, çok sığ bir alan derinliğine yol açarak nesnenin kafasının bazı kısımlarının odak dışı kalmasına neden olabilir. Daha küçük bir diyafram açıklığı (yani daha büyük f sayısı) kullanın, böylece alan derinliği tüm nesneyi kabul edilebilir derecede keskin bir odakta oluşturmak için yeterince geniştir.
 5. Kullanabileceğiniz en düşük ISO’yu kullanın. Sensör hassasiyetinizi sahip olduğunuz mevcut aydınlatma ile olabildiğince düşük ayarlamak, fotoğraftaki gürültü miktarını en aza indirir. Kurallar, fotoğrafların noktalar olmadan keskin olması gerektiğini belirtir.
 6. Daha yüksek bir enstantane hızı kullanın. Deklanşör hızınızın herhangi bir kamera veya hareket bulanıklığı olmadan nesneyi yakalamak için yeterince hızlı olduğundan emin olun.
 7. Tripod ve deklanşör kullanın. Ekstra netlik için, kameranızı dengelemek ve kamera sarsıntısını denklemden çıkarmak için bir tripod ve deklanşör kullanın. Kameranızı sabitlemek, fotoğrafınızı ayarlarken daha tutarlı sonuçlar ve daha az değişken sağlayacaktır.
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir