1. Anasayfa
 2. Fotoğrafçılık

Kızılötesi Fotoğrafçılık Nedir? Nasıl Çekilir?

Kızılötesi Fotoğrafçılık Nedir? Nasıl Çekilir?
0

Kızılötesi fotoğraf çekmek için özel lenslere ihtiyaç vardır. Tüm lensler kızılötesi ile iyi performans göstermez. Normal lenslerimiz bize harika gibi görünse de kızılötesi (diğer adıyla “IR”) fotoğrafçılık için korkunç olabilir. Doğru lensi seçmek zor olabilir.

Kameranız için kızılötesi çekimler planlıyorsanız, kızılötesi kameranızla ne çekmeyi planladığınıza bağlı olarak, bir veya daha fazla ek lens satın almaya hazır olun. Kamera lensleri görünür ışık için optimize edilecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece gözlerimizle nasıl gördüğümüzü mümkün olduğunca doğru bir şekilde işlerler. Kızılötesi ışık ise yine lensler tarafından iletilir, ancak normalde kameranın sensöründen farklı bir düzleme odaklanır.

Dijital kamera sensörleri spektrumun kızılötesi ve ultraviyole kısımlarını görür. Ancak kamera üreticileri sensörün önüne bunun çoğunu filtreleyen filtreler koydu. Kameranızı kızılötesine dönüştürdüğünüzde bu spektrumun bir kısmını görürsünüz. Çünkü üreticiler kameraların önüne filtre koydukları için o ışınları göremeyiz.

Kizilotesi-Fotograf Kızılötesi Fotoğrafçılık Nedir? Nasıl Çekilir?

Kameraların bu engellemelerinden dolayı işte biz farklı kamera ve kızılötesi lens seçmeliyiz. Peki hangi lensleri seçmeliyiz.

Kızılötesi ile Ortaya Çıkan Lens Sorunları

Görünür ışık fotoğrafçılığı ile aynı lenste göremeyeceğiniz kızılötesi ile ortaya çıkan en yaygın sorunlar veya sorunlar “sıcak noktalar”, keskinlik kaybı ve bazen aşırı parlamadır.

Sıcak noktalar genellikle görüntünün ortasındaki parlak alanlardır ve durdukça daha da kötüleşme eğilimindedir. Bazı lensler hiç sıcak nokta vermez. Bu nedenle kızılötesi için tercih edilir. Veya sıcak noktalar daha geniş diyaframlarda görünmeyebilir, ancak durduğunuz anda görünebilir. Zoom lensleri ile, bazı odak uzaklıklarında sıcak noktalar alabilirsiniz.

Keskinlik kaybına örnek verecek bir kızılötesi fotoğraf sunalım.

Kizilotesi-Fotograf-Laowa Kızılötesi Fotoğrafçılık Nedir? Nasıl Çekilir?
Laowa 9mm f2.8 Kızılötesi Fotoğraf Çekimi

Kızılötesi için kullanabileceğiniz 12 lens;

Fujifilm X-Mount

 • Fujifilm XF 16-80mm f/4 OIS. 16-24mm’de f/5.6 boyunca geniş açık sıcak nokta yok. 35mm’de f/8 ile iyi.
 • Fujifilm XF 18-135mm f/3.5-5.6 OIS. Tüm odak uzaklıklarında ve diyafram açıklıklarında iyidir.
 • Fujifilm XF 27mm f/2.8 R WR 2.. Yalnızca f/2.8’de kullanılabilir. Sıcak nokta geniş açık ama f / 4-f / 16 sıcak nokta yok. Siz durdukça daha fazla tanımlanır. En küçük diyafram açıklıklarında o kadar iyi tanımlanmıştır ki, birçok durumda tespit edilebilir.
 • Fujifilm XF 55-200mm f/3.5-4.8 OIS. Daha büyük diyafram açıklıklarında iyi olan sıcak noktalar f/8 ve daha küçük olarak gösterilebilir.
 • Fujifilm XF 70-300mm f/4-5.6 OIS. Daha geniş uçta f/11’in altındaki diyaframlarda en iyisidir ve 200-300mm’de daha iyi olur.
 • Laowa 9mm f/2.8 X montaj. Sıcak nokta yok ama keskinlik kenarlara doğru düşüyor.
 • Zeiss Touit 12mm f/2.8 X-mount. F/8 boyunca açık sıcak noktalar yok, f/11’de çok ince sıcak nokta.
 • Viltrox AF 56mm f/1.4 X montaj. F/5.6 boyunca geniş sıcak noktalar açılmaz ve f/8 çoğu zaman oldukça kullanılabilir hale gelir.
İlgili:  Sony Alpha A7 IV İnceleme ve Özellikler

Sony Tam Kare E-mount

 • Sony FE 12-24mm f/4 G. Tüm odak uzaklıklarında geniş açıktan f/8’e kadar iyi.
 • Sony Sonnar T* FE 35mm f/2.8. F/11 boyunca açık sıcak nokta yok.
 • Sony FE 24-240mm f/3.5-6.3 OSS. Sadece bazı odak uzaklıklarında ve diyafram açıklıklarında iyidir, ancak bazılarında iyi değildir.
 • Sony FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS. Mükemmel genel ama 1.4X telekonverter tavsiye edilmez.
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir