1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Merak Edilen PS5 Üretimiyle İlgili Sony’den Yeni Bir Açıklama Geldi!

Merak Edilen PS5 Üretimiyle İlgili Sony’den Yeni Bir Açıklama Geldi!
0

Sony, Playstation 5 için stok sorununa çözüm buldu mu? PS5 ilerleyen dönemlerde yeterli gelecek mi? Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sonrası çip üretiminde yaşanan sıkıntılar geçmiş değil. Pek çok dev şirket, çip üretiminden kaynaklı sorunlar yüzünden gelen taleplere karşılık verememekte. Bu şirketlerin başında da Sony gelmekte. Teknoloji devi Sony, 2019 yılında duyurduğu ve 2020’nin son aylarında satışa sunduğu PlayStation 5’in stoklarında problem yaşamakta. Üretimden kaynaklı yaşanan problem, PS5’in kara borsaya düşmesine neden oldu. Bunun üzerine Sony cephesinden merakla beklenen açıklama geldi.

Pandemi Oyun Sektörünü de Vurdu

PlayStation Şefi Jim Ryan, Sony’nin PlayStation 5 ile amacının en yeni donanıma hızlı bir giriş yapmak olduğunu belirtmişti. Fakat tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, oyun sektörünü de vurdu. Dolayısıyla oyun sektöründe yazılım geliştirmeyi yavaşlatarak donanım talebinde de en temel bileşenlere ulaşımı da zorlaştırdı. Pek çok dev şirket, küresel çip kriziyle karşı karşıya kaldı.

sony-ps5-1024x683 Merak Edilen PS5 Üretimiyle İlgili Sony’den Yeni Bir Açıklama Geldi!

Sony, Yaptığı Açıklamada Stok Problemlerini Ele Aldı

Geçtiğimiz yılın sonunda Microsoft, Xbox One S ve Xbox One X konsollarının üretimini sonlandıracağını açıklamıştı. 2022’den itibaren yalnızca Xbox Series X|S üreteceklerini belirten Microsoft, şirketin çip sorununa bir çözüm bulduğunun habercisiydi. Bu açıklamanın üzerine gözler Sony’ye çevrildi. Ortalıkta dolaşan ‘PS4’ün üretiminin yapılamayacağına’ dair söylentileri Sony Bloomberg aracılığıyla kesin bir dille yalanlamıştı.

Sony şimdi de Bloomberg’in ortaya attığı bir iddia ile alakalı açıklama yaptı. Sony yaptığı açıklamada PS5 üretiminden kaynaklanan piyasadaki boşluğu doldurmak için PS4 üretimine ağırlık verileceğinden bahsetti. Japon şirket hem PlayStation 4’ün hem de PlayStation 5’in üretimi konusunda planlarda hiçbir sapma olmadığını belirterek bir kez daha söylentileri yalanladı. Her iki konsolun da daha önce planlanan şekilde üretilmeye devam edeceğini kesin bir dille meraklılarına duyurdu. Fakat görünen o ki Sony’nin PS4 üretimini ne sonlandırması ne de hız kazandırması, 2022’nin ilk yarısında PS5 stok problemlerinin çözülemeyeceğini işaret etmekte. Ünlü Japon şirketinin planlarında bir değişme olmadığı takdirde PS5’in piyasada rahatlıkla bulunur hale gelmesi 2022 yılının sonunu bulacak gibi görünmekte.

İlgili:  Uzun Pozlama Nedir? Nasıl Yapılır?
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir