1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Sony Vision-S Elektrikli Araba Duyuruldu

Japon marka Sony yeni bir atılımla karşımızda. Sony Vision-S elektrikli araba üzerinde 33 adet sensör taşıyor. 360 derece gerçek ses sunan bu araç 100km hıza 4.8 sn'de ulaşıyor.

Sony Vision-S Elektrikli Araba Duyuruldu
Sony Vision S
0

Günümüzde teknolojinin gelişmesi her sektörü olduğu gibi araba sektörünü de büyük ölçüde etkiledi. Teknolojinin gelişmesi ise klasik arabalar yerlerini yavaş yavaş elektrikli modellere bırakmaya başladı. Bu yeni arabalar ile daha az para harcayarak daha karlı bir deneyim yaşamak mümkün. Özellik ile petrolün pahalı olduğu ülkelerde bu arabalara olan ilgi şimdiden oldukça yüksek.

Sony markası da bu alanda üretim yapmaya karar veren markalardan birisi. Sony markası cep telefonları, televizyonları ve kameraları ile öne çıkan bir marka iken bu alanda da çalışmaya başladı. Sony, Las Vegas’ta düzenlenen bir fuar da Sony Vision-S modelini tanıttı. Bu araç Sony markasının hem ilk otomobil üretimi hem de ilk bu işe giren şirketlerden birisi Sony oldu. Bu elektrikli otomobil ile marka bu alanda da kendini geliştirmeyi amaçlıyor.

sony-vision-s-1024x683 Sony Vision-S Elektrikli Araba Duyuruldu

Tamamen Elektrikli

Japon markası, Sony Vision-S ile tamamen elektrikli olarak bir araç tasarlıyor. Bu araçta ki sensör sayısı oldukça dikkat çekici. Sony vision-s modelinde toplam 33 adet sensör bulunuyor. Sony markası bu aracın üretiminde pek çok markadan destek alıyor. Bu markalara örnek vermek gerekir ise; Bosch, Continental, Genetex, BlackBerry QNX, Magna ve Nvidia.

Sony markası bu aracında ses kalitesi konusunda oldukça iddialı. Sony vision-s modelinin 360 derece ses veren bir sistemi bulunuyor. Bu sistem “360-degree Reality Audio” olarak adlandırılıyor. Marka diğer sektörlerde olduğu gibi araba sektöründe de iyi bir parça üreticisi olmayı hedefliyor. Yani Sony daha çok parça üretmeye yönelik olarak kendini geliştirmek istiyor.

sony-vision-s-1 Sony Vision-S Elektrikli Araba Duyuruldu

Sony Vision-S Satışa Sunulacak Mı?

Sony markası bu modeli üretecek fakat satışa sunmayacak. Markanın amacı ürettiği ürünün kalitesi ile kendini kanıtlamak ve böylece otomobil pazarında kendine yer bulmak. Marka Sony Vision-S modelinin içinde bulunan Sony parçalarını diğer otomobil üreticilerine satmak istiyor.

Sony Vision-S model, 100 kilometre hıza yalnızca 4.8 saniye de ulaşabiliyor. Bu süre ile ürün başarısını kanıtlıyor diyebiliriz. Özellik ile yeni bir teknoloji olan bu elektrikli araçlar için 4.8 saniye oldukça iyi bir zamanlamadır.

İlgili:  Sony Xperia Pro ile Cep Telefonunda Zirveyi Yaşayın
sony-vision-s-2 Sony Vision-S Elektrikli Araba Duyuruldu

CMOS ve 3D ToF Sensör Ne İşe Yarıyor?

Sony Vision-S modelinde CMOS sensörü ve 3D ToF sensörü dikkat çekiyor. 3D ToF sensörünün amacı arabanın içindeki ve de dışındaki şeyleri algılamak. Sony Vision-S modelinin içerisinde bulunan LIDAR ise herhangi bir tehlike ile karşı karşıya kalındığında arabanın etrafını gözlemleyerek güvenli bir sürüş hazırlıyor. Bu sensörler kötü hava koşullarından etkilenmeyecek bir şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca geceleri ve sisli havalarda da son derece iyi çalışan bu sensörler ile araç çeşitli tehlikelere karşı uyarı alır. Sony Vision-S elektrikli arabası bu sensörler sayesinde daha güvenli bir yolculuk imkanı sunarak kaza sayılarında düşük yaşanmasını amaçlıyor.

sony-vision-s Sony Vision-S Elektrikli Araba Duyuruldu

Neden Üretildi? Amaç Ne?

Sony markası ürettiği bu ürün ile hem kendi tanıtımını yaparak araç üretim sektöründe yer ediniyor hem de araç üretiminde teknolojinin daha da gelişmesine yardımcı oluyor. Gelişen bu teknoloji ile hem insanlar kilometre başına daha az ücret ödeyerek seyahat edebilecek hem de çevre kirliliğinde azalmalar olacaktır. Bunların yanı sıra dünya da sürekli devam eden petrol savaşlarının da büyük oranda değeri azalacak. Petrole olan ihtiyaç azaldıkça petrol fiyatlarında da düşüş olması olasıdır. Bu ve bu gibi sebeplerden dolayı yeni tip elektrikli araba üretiminin önü oldukça açıktır. Yenilebilen bir enerji olan elektrik sayesinde dünya daha az hava kirliliği ve daha az maliyet ile yolculuk edecek. Sony markası da Sony Vision-S ile bu sektörde başarısı ile adını duyurmayı amaçlıyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap