İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

Tripod Nedir? Ne İşe Yarar?

Tripod Nedir? Ne İşe Yarar?
Tripod Nedir, Ne İşe Yarar
+ - 0

Tripod Nedir? Ne Anlama Gelir?

Tripod nedir, ne işe yarar, ne anlama gelir ve tripod neden üç ayaklıdır gibi sorular fotoğrafçıların ve fotoğraf çekmeyi hobi edinen kişilerin sıklıkla merak ettiği sorular içindedir. Tripod; fotoğraf makinesini, kamerayı veya cep telefonunu dengeli bir şekilde sabitlemeye yarayan, her fotoğrafçının temel ekipmanlarından biri olan alettir. Profesyonellerin olmazsa olmazı olarak tanımlanır. Kelime anlamı ‘üç ayak’ olan tripod, anlamına uygun olarak da üç ayaktan oluşmaktadır.

Tripoda genellikle titretişimin istenmediği videolarda ya da netliğin oldukça önemli olduğu fotoğraflarda ihtiyaç duyulmaktadır. Manzara fotoğraflarında, mimari fotoğraflarda, gece çekimi gibi az ışığa sahip ortamlarda ve uzun pozlama gerektiren çekimlerde tripod sayesinde net bir görüntü alabilmek mümkündür. Aynı zamanda da makro çekerken focus stacking yapabilmek için mutlaka tripod kullanılması gereklidir. Tripoda ihtiyaç duyulan alanlar göz önünde bulundurulduğunda açılır-kapanır şekilde üretildiği anlaşılmaktadır. Böylelikle kolay taşınabilmekte; evden ormana, iş yerlerinden tatillere kadar pek çok ortamda kullanıcıların yanında olmaktadır.

Tripod Neden 3 Ayaklıdır?

Bu aletin üç ayağa sahip olmasının sebebi düzgün şekilde her arazide kullanılabilir olmasıdır. Örneğin açılı bir zeminde bir ayağını kısaltarak dik şekilde konumlama yapabilirsiniz. Eğer dört ayaktan meydana gelseydi, bir ayağının kısa olması tüm mekanizmayı etkileyecekti. Dolayısıyla mantıklı bir mekanizmayla üretilmiş olduğunu söylemek mümkündür.

Tripod-Nedir-Nasil-Kullanilir-1 Tripod Nedir? Ne İşe Yarar?
Tripod Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tripod Nasıl Kullanılır?

Tripod hakkında detaylı bilgiye sahip olduktan sonra tripod nasıl kullanılır sorusunu ele alacağız. Tripodu uzun yıllar kullanmak istiyorsanız, üzerine koyacağınız zeminin sert olmasına özen göstermelisiniz. Tripod, yumuşak zeminlerde kullanıldığı zaman hafif bir rüzgarda sallanacak hatta devrilebilecektir. Bu durumda hem görüntü kalitesi bozulacak hem de tripod kırılabilecektir. Tripod kullanırken tripodun yere olan teması da oldukça önemlidir. Bu noktada tripodun ayak uçlarının şekline dikkat etmelisiniz. Bazı tripodlar sivri uçlara sahipken, bazılarının ise standart plastik uçları mevcuttur. Bu noktada çekim yapacağınız ortama göre tripod tercih etmelisiniz.

İlgili:  Fotoğraf Netleştirme Uygulaması

Tripod kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de cep telefonuyla ya da fotoğraf makinesiyle arasına giren aparatın sağlam bir şekilde tripoda sıkıştırılmasıdır. Aparatla sağlam bir şekilde sıkıştırılmadığında cep telefonu ya da fotoğraf makinesi yere düşebilecektir. Bu da cihazların zarar görebilmesine neden olabilecektir.

Tripod Ne Zaman Kullanılır?

Tripod ne zaman kullanılır sorusu tripod satın almayı düşünen ve tripod araştırması yapan kişiler tarafından sıklıkla cevap aranan bir sorudur. Tripod, el titremesini önlemek, geceleri uzun pozlama yapmak veya herhangi bir çekim yapacak kişiye ihtiyaç duymadan çekimi gerçekleştirmek için çok sık kullanılan fotoğrafçılık ekipmanıdır. Makro ya da uzun pozlama çekimi yapmak isteyenler mutlaka tripod kullanmalıdır. Çünkü dakikalarca hatta saatlerce fotoğraf makinesini ya da cep telefonunu titretmeden sabit bir şekilde tutmak mümkün değildir. Bu noktada tripoda olukça ihtiyaç vardır. Tripod kullanılmadığında ve oldukça hızlı hareket eden bir nesnenin fotoğrafı ya da videosu çekildiğinde eliniz ne kadar titremese de nesne flu çıkacaktır. Tripod ile fotoğraf makinesini ya da cep telefonunu sabitlediğiniz için makinenin titreme sorunu ortadan kalkacaktır. Bu sayede de net ve keskin fotoğraflar ortaya koyarak, başarılı işler çıkarabilmeniz oldukça kolaydır.

Tripod-Ile-Uzun-Pozlama Tripod Nedir? Ne İşe Yarar?
Tripod İle Uzun Pozlama

Tripodun mutlaka kullanılması gereken noktalardan biri de portre ya da doğa fotoğrafçılığı çekimidir. Bu noktada fotoğraf makinesinin ya da cep telefonunun zamanlayıcı özelliğinden yararlanarak tripod aracılığıyla çekim yapmak mümkündür. Aynı zamanda kadraj rahat bir şekilde ayarlanabileceği için daha güzel fotoğraflar elde edilmektedir. Tripod, panaromik fotoğraf çekimi yapılacağı zaman da oldukça gerekli bir ekipmandır. Bunun yanı sıra fotoğraf çekimlerinde ağır ekipmanlar kullanılıyorsa kesinlikle tripod tercih edilmelidir. Bu sayede fotoğrafçının ya da fotoğrafla ilgilenen kişinin elinin yorulması engellenmiş olacaktır.

İlgili:  Sony Xperia 5 III Tüm Detaylar

Nasıl Bir Tripod Almalıyım? Tripod Tavsiyesi

Nasıl bir tripod almalıyım sorusuna gelince sizlere birkaç tripod tavsiyesi sunalım. Öncelikle uygun fiyatlı bir tripod alarak kendinizi deneyebilirsiniz. Belli bir süre kullandıktan sonra sizin tam ihtiyacınız olan tripodu tam anlamı ile öğrenip onu alma şansınız olur. İlk önce çok pahalı bir tripod alırsanız belki de istediğiniz bir özelliğe sahip olmayacak. Bacakları çok sağlam olacak ama belki terazisi olmayacak. Belki de sizin istediğiniz yüksekliğe kadar çıkamayacak. Bu nedenle bazı özelliklerin farkında olmak için ilk başta uygun fiyatlı bir tripod alabilirsiniz.

Örneğin ucuz olarak size sunabileceğimiz birkaç tripod tavsiyesi;

 • Tigdes Weıfeng Wt-330A
 • Addison ATR-17 Tripod
 • Heider Telefon ve Kamera Tutucu Tripot Ayak 
 • Azr 3110 102 Cm Katlanabilir Telefon Kamera Tripod

Bu verdiğimiz ürünler 50-125tl arasındadır. Bu tripod modellerinden yüksek bir performans beklemeyin ama işinizi görecektir. Kaliteli bir tripod almak için ise en çok satış rakamlarına ulaşan marka Manfrotto‘dur. Diğer kaliteli ürün üreten firma ise Vanguard‘dır. İşte bu iki markanın bazı ürünleri;

 • Vanguard VEO 235AB
 • Vanguard Espod Cx 233AP
 • Vanguard VEO 3+ 263AB
 • Manfrotto MT055CXPRO3
 • Manfrotto Mvk500am
 • Manfrotto 608 Nitrotech

Yorum Yap