1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Fotoğrafçılar İçin En İyi Monitör Nasıl Seçilir?

Fotoğrafçılar İçin En İyi Monitör Nasıl Seçilir?
0

Fotoğrafçılar İçin En İyi Monitör Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Fotoğrafçılık; yeteneğin, sanatın çeşitli malzemelerin ve teknik bilginin beraberinde geldiği bir daldır. Fotoğrafçılıkta profesyonellik isteniyor ise söz konusu bu alanda monitör seçimi oldukça önemlidir. Çünkü fotoğrafçılar sürekli olarak bilgisayarda fotoğraf düzenlemekte ve bu nedenle baskı ve düzenleme ihtiyaçlarını sağlayabilecek en iyi monitöre ihtiyaç duymaktadır. Fotoğrafçıların bu noktada en iyi monitörü seçerken de bazı unsurlara dikkat etmeleri gereklidir. Bu unsurları sizler için derledik. Sizler de aşağıdaki rehberi okuyarak ihtiyacınızı karşılayacak bir monitör seçebilirsiniz.

En İyi Monitörü Seçerken Dikkate Alınması Gereken Unsurlar

Renk alanı genişliği

Fotoğraf editlemek için en iyi monitörü seçerken mümkün olduğunca fazla renk alanına sahip olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Renk gamı, insan gözüyle görülebilen tüm renk aralığını ifade etmektedir. Bu aralığın oldukça fazla kullanılması bir fotoğrafın veya illüstrasyonun rengini güzel ve başarılı kılmaktadır. Bu noktada bilinmesi gereken dijital cihazların ürettiği renk çeşitlerinin değişmesiyle çıkan sonuçlarda da değişiklik yaşanıyor olmasıdır. Bir fotoğraf dar renk alanına sahip bir monitörde görüntülendiğinde, eksik renk verileri ayrını düzeyini azaltacaktır. Sonuç olarak da daha bulanık görüntüler ve daha az canlı renkler ortaya çıkacaktır. Geniş renk alanıyla olağanüstü doğruluk ve canlı renklere ulaşmak mümkündür.

İdeal bir ekran boyutu

Fotoğraf düzenlemek için seçilecek monitörde minimum 24 inç ekran boyutu olmalıdır. 27 inç ve daha fazlası ise en iyi ekran boyutuna sahip monitörlerdir. İdeal bir ekran boyutu tercih etmekteki amaç, araç çubuklarına yer açarken fotoğraf üzerindeki düzenlemeyi net olarak görebilmektir. Bu noktada ikincil bir ekran da ekleyebilmek mümkündür. Çift monitör kurulumları, diğer monitörde görevleri yerine getirirken ve işlemleri gerçekleştirirken bir monitörde ise bir görüntüyü tam ekran görüntülemeye olanak sağlamaktadır.

İlgili:  Temel Fotoğrafçılık Terimleri; Enstantane, Diyafram, ISO

Sizler de fotoğraf düzenlerken iyi bir monitör seçimi için ekran boyutunu dikkate almalısınız. Çalışma alanınıza ve bütçenize uygun olan en büyük ekran boyutunu tercih etmelisiniz. Rahatlık ve üretkenlik için de ikinci bir monitör eklemeyi aklınızda bulundurmalısınız.

Yüksek düzeyde çözünürlük

Ekran çözünürlüğü, bir monitörün yatay ve dikey olarak görüntüleyebileceği piksel sayısını ifade etmektedir. 4K monitörler yatay olarak 3840 piksel ve dikey olarak da 2160 piksel çözünürlüğe sahiptir. Bu noktada çözünürlük ne kadar yüksek düzeyde olursa, monitörün ekranına da o kadar fazla görüntü verisi sığmaktadır. Ayrıca daha yüksek düzeyde çözünürlük, görüntü netliği ve görüntü kalitesi anlamına gelmektedir. Yüksek çözünürlüklü monitörler daha keskin görüntüler sunmaktadır.

Monitör seçiminde çözünürlüğün ekran boyutuyla ilişkilendirilmesi yanlış bir tutumdur. Aynı boyuttaki ekranlar farklı çözünürlüklere sahip olabilmektedir. Bu noktada bir 4K ekrana sahip olmak istiyorsanız yazılımın uyumlu olduğundan emin olmanız gereklidir. 4K ekran, Photoshop ve Illustrator ile iyi çalışan fotoğraf düzenleme için harika bir araç olduğunu söylemek mümkündür.

Düşük delta E değeri

Delta E, fotoğraf düzenlemek için bir monitörün gerçek rengi ne kadar iyi elde ettiğini bilmeye yarayan bir ölçüm aracıdır. Delta E değeri ise, insan gözünün renk farkını ne kadar iyi algıladığının ölçülmesiyle elde edilen değerdir. Bu değer 0 ile 100 arasındadır. Sıfırdan küçük sayılar insan gözü tarafından algılanamazken; 100 değeri ise tam olarak zıt renkleri ifade etmektedir.

Delta E değeri, fotoğraf düzenleme için tasarlanmış monitörlerde yer almaktadır. Renk açısından kritik gereksinimleri karşılamak için bu değer oldukça önemlidir. Bir monitör tarafından görüntülenen rengin istenilen renk değeriyle ne kadar ilişkili olduğunu ifade etmektedir.

İleri seviyede gama ayarı

Gama terimi, canlı görüntülerin monitörde nasıl görüntülendiğiyle ilişkilidir. Doğru gama ayarı, fotoğrafçılık alanında en iyi sonuçları almada önemli bir yere sahiptir. Fotoğraf düzenlerken gama ayarının amacı, dijital bir görüntünün olabildiğince canlı görünmesini sağlamaktır. Bir pikselin sayısal değeri ile gerçek parlaklığı arasındaki ilişkiyi tanımlamaktadır. Bu noktada bilmeniz gereken, ileri seviyede görüntü gamalarının daha fazla kontrasta sahip daha koyu görüntülerle sonuçlanmasıdır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap