1. Anasayfa
  2. Teknoloji

GPU Hotspot Nedir? Gerçek Sıcaklık Değerimiz Kaç?

GPU Hotspot Nedir? Gerçek Sıcaklık Değerimiz Kaç?
GPU Hotspot Nedir
0

GPU Hotspot Temperature – Ekran Kartı Hotspot Sıcaklığı Ne Anlama Geliyor?

Ekran kartları bildiğimizin ötesinde bir çok sıcaklık sensörü barındırır. GPU Hostpot ise burada karşımıza çıkıyor. Ekran kartlarımızın sıcaklıklarını ölçmek için kullandığımız yazılımlar genellikle şunlar;

  • GPU-Z
  • MSI Afterburner
  • HW Monitor
  • HWInfo

Peki bu yazılımlar aracılığı ile gördüğümüz sıcaklık değeri aslında neyi yansıtıyor? Evet aslında bizlere ekran kartının silikonlarında bulunan sensörlerin ortalama sıcaklığını bize veriyor. Ancak bazı yazılım firmaları artık ortalama sıcaklık vermenin doğru olmadığını, eksik olduğunu belirterek karşımıza GPU Hotspot diye bir terim çıkarttılar. Bu da bahsettiğimiz sensörlerden en yüksek sıcaklığa sahip olanın değeri anlamına geliyor.

GPU-Hotspot-Sicakligi-1 GPU Hotspot Nedir? Gerçek Sıcaklık Değerimiz Kaç?
GPU Hotspot Sıcaklığı

GPU Hotspot Sıcaklığı Sabit Bir Bölge Mi?

Tanıma tekrar bakacak olursak bir ekran kartının sensörlerinden en yüksek sıcaklığına sahip olan nokta demiştik. Bu noktanın yeri tabi ki değişmiyor ancak en yüksek sıcaklığın yani Hotspot’un yeri değişebiliyor. Eski AMD ekran kartlarında bu nokta en yüksek sıcaklığa ulaşılabilecek nokta olarak ayarlanıp sıcaklık buradan ölçülüyordu. Bu bir tahmindi aslında. Bu noktaya konulan termal diyot bizlere en yüksek olabilecek noktanın sıcaklığını veriyordu.

Zaman geçtikçe bu eski fikir yenilendi. Artık GPU üzerine yayılmış diyot serisinden hangisi en yüksek sıcaklığa sahip ise o nokta GPU Hotspot olarak bildirilmeye başlandı.

GPU-Hotspot-Sicakligi GPU Hotspot Nedir? Gerçek Sıcaklık Değerimiz Kaç?
GPU Hotspot Sıcaklığı

10°C Sıcaklığa Kadar Fark Görebilirsiniz

Yukarıda bahsettiğimiz HW Monitor ve HWInfo yazılımları artık GPU Hotspot sıcaklığını okuyabiliyor. Yazılımınızın güncel olduğundan emin olunuz. Ortalama aldığınız sıcaklık, Hotspot sıcaklığından 10°C kadar düşük olabilir. Bu durum moralinizi biraz bozabilir.

Aslında ekran kartınızın sizin düşündüğünüzden daha fazla ısındığını fark etmiş olmalısınız. HWMonitor veya HWInfo yazılımlarını kullanarak siz de ölçtüğünüz Hotspot sıcaklıklarının ortalamadan ne kadar yüksek olduğunu yorum olarak bırakabilirsiniz.

İlgili:  Tripod Nedir? Ne İşe Yarar?
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir