1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Whatsapp Gizlilik Sözleşmesini Kabul Etmeyenler İçin Son Karar Ne?

Whatsapp Gizlilik Sözleşmesini Kabul Etmeyenler İçin Son Karar Ne?
whatsapp
+ - 0

Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi İçin Zaman Daralıyor! Sözleşmeyi Kabul Etmeyenler İçin Son Karar Ne?

2 milyara yakın kullanıcıya sahip olmasıyla dünyanın en popüler mesajlaşma platformu haline gelen Whatsapp, geçtiğimiz aylarda uygulama kararı aldığı gizlilik sözleşmesiyle ilgili son karara vardı. 15 Mayıs 2021 tarihinden itibaren kullanıcıları ilgilendirecek açıklamayı yaptı.

Sosyal medya devi Facebook’un bünyesindeki iletişim servisi Whatsapp, aylar öncesinde kullanıcılarına zorunlu tuttuğu gizlilik sözleşmesiyle tartışmalara sebep olmuştu. Güncellenen gizlilik ilkelerini kabul etmeleri için son tarihin 8 Şubat olduğunu, kabul etmeyenlerin ise mesajlaşma servisini kullanamayacağını duyurmuştu. Sözleşmenin kullanıcılar tarafından tepkilere neden olması ve kullanıcıların daha güvenilir bir mesajlaşma platformuna geçmesi üzerine bu süreyi 15 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatmıştı. Bu tarihin yaklaştığı son günlerde şirket sözleşmeyi kabul etmeyenler için son kararını açıkladı.

Whatsapp, sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıları sınırlandıracak

Whatsapp, web sitesinden yaptığı açıklamayla gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar için ne olacağını ve ne gibi yaptırımlar uygulanacağını duyurdu. Duyurunun ardından sözleşmeyi kabul etmek için son tarihin 15 Mayıs olduğunu tekrarladı. Peki, sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar için 15 Mayıs’tan sonra ne olacak?

Sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların 15 Mayıs’tan itibaren hesapları silinmeyecek ve kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam edebilecek. Ancak Whatsapp’ta yapabilecekleri sınırlandırılacak. Yavaş yavaş gerçekleşmesi planlanan sınırlamada kullanıcılar gelen bildirimleri ve aramaları alamamaya başlayacak. Ardından da Whatsapp’ın sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılara mesaj gönderilmesini ve arama yapılmasını engelleyeceği söz konusu.

Kullanıcılara 2 seçenek kalacak; ya sözleşme kabulü ya da yeni bir uygulama

Yapılan açıklamaya göre sözleşmeyi kabul etmeyenlerin karşısına sözleşme bildirimi çıkmaya devam edecek. Zamanla bu bildirim kalıcı hale gelecek. Ancak kullanıcılar sınırlı işlevsellikle de karşı karşıya kalacak. Öncelik olarak kullanıcılar sesli ve görüntülü aramalara cevap verebilecek olsalar da sohbet listelerine erişemeyecekler. Ardından tüm bunlar da erişime engellenecek. Bu durumda sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılara 2 seçenek kalacak gibi görünüyor. Ya kullanıcılar Whatsapp’ı silerek daha güvenilir bir mesajlaşma servisine geçecek ya da ister istemez Whatsapp’ın güncellenen gizlilik şartlarını kabul edecek. Whatsapp’ın kullanıcılar üzerindeki bu baskısı nelere sebep olacak ilerleyen günlerde göreceğiz.

İlgili:  Sony Alfa Ürünlerde 2850₺'ye Varan Para İadesi

Yorum Yap